top of page
Szukaj
 • DSGN

Biuro w stylu rustykalnym – jak je zaaranżować?

Zaktualizowano: 8 maj 2021

Biuro to miejsce, w którym spędza się większość dnia. Dlatego coraz więcej firm stara się zapewnić swoim pracownikom przestrzeń, dzięki której praca będzie nie tylko obowiązkiem, ale też przyjemnością. Odpowiednio urządzone biuro pozytywnie wpływa na samopoczucie osób w nim przebywających. Dlaczego biuro w stylu rustykalnym to dobre rozwiązanie?


Styl rustykalny – czyli jaki?

Rustykalizm, czyli styl rustykalny nawiązuje do wystroju wnętrz wiejskich chat. Widoczne są w nim drewniane elementy, proste formy, rękodzieło i ciepłe kolory zaczerpnięte z natury. Myśląc o stylu rustykalnym oczami wyobraźni widzi się dom w otoczeniu lasów i łąk. Styl ten ceniony jest przede wszystkim za ciepło, prostotę oraz naturalne materiały. Jego historia sięga przełomu XIX oraz XX wieku w Stanach zjednoczonych. To właśnie tam powstały pierwsze rustykalne meble. Styl rustykalny kojarzony jest ze stylem życia slow life, który zakłada między innymi równowagę pomiędzy życiem prywatnym, a życiem zawodowym. Idealnie sprawdzi się zatem w slow biznesie, czyli świadomym planowaniu, zarządzaniu zasobami ludzkimi i podejściu do pracy. Firmy działające w trybie slow optymalnie wykorzystują to czym dysponują, świadomie wyznaczają cele oraz kreują przestrzeń, która sprzyja równowadze i zwiększa komfort pracowników.


Styl rustykalny – czym się charakteryzuje?

W rustykalnych wnętrzach króluje przede wszystkim drewno – okna, belki, słupy, sufity, podłogi czy drewniane meble. Charakterystyczne są stonowane barwy ziemi – beże, brązy, zielenie, żółcie Styl rustykalny to również duża ilość bibelotów na przykład świeczników, lamp naftowych czy ozdobnych talerzy. Połączenie tych elementów może przytłoczyć oraz optycznie zmniejszyć przestrzeń, dlatego projektując biuro należy zachować umiar. Co jeszcze wyróżnia styl rustykalny?

 • Rękodzieło – wyroby rękodzielnicze takie jak meble lub dekoracje np. makramy, koronkowe firanki lub serwetki.

 • Materiały – drewno jest podstawowym materiałem, którego używa się do aranżacji rustykalnych wnętrz. Ważne jest, aby było jak najbardziej surowe i naturalne z nierównościami czy widocznymi słojami. Na ścianach częstym elementem są kamienie, cegła lub glina, które nadają wnętrzu unikalny charakter.

 • Kolory – istotne jest, aby unikać kontrastujących i wyrazistych barw. Często stosowane są kolory ziemi oraz delikatny błękit i szarości.

 • Tkaniny – len, bawełna lub wełna czynią wnętrze przytulnym

 • Dekoracje – w tej roli doskonale sprawdzają się ozdoby stworzone przez naturę na przykład gałęzie, gniazda ptaków itp. Wiejska stylizacja to również dzbany, gliniane garnki czy inne akcesoria kuchenne, które współcześnie często chowane są w szafkach.

 • Rośliny – w rustykalnym wnętrzu nie może zabraknąć kompozycji kwiatowych z polnych kwiatów

 • Piec kaflowy – kiedyś był niezbędnym elementem w niemal każdej wiejskiej chacie. Obecnie zastępowany jest przez rustykalny kominek.

Elementy rustykalne we współczesnym biurowym wnętrzu

Sty rustykalny cechuje przestronność, prostota oraz przytulność. Atrybuty te z powodzeniem wykorzystuje współczesna aranżacja biura łącząc styl nowoczesny z wiejskim. Projektując rustykalną przestrzeń biurową należy zachować umiar. Należy wystrzegać się sztuczności oraz przepychu. Złotą zasada tego stylu to „mniej znaczy więcej”. Jakie rustykalne elementy powinny znaleźć się w biurowej przestrzeni?

 • Ściany i podłogi – w przestrzeni biurowej nie może zabraknąć drewnianych akcentów w postaci na przykład podłogi, belek czy poręczy. Na ścianach dobrze wyglądać będą przytłumione barwy ziemi lub jasna cegła.

 • Meble – charakteryzuje prostota oraz solidna i stabilna konstrukcja. Powinny być wykonane z drewna i jak najbardziej naturalne. Widoczne słoje czy ślady użytkowania oraz przemijania są nieodzownym elementem stylu rustykalnego. Istotne jest, aby meble pełniły nie tylko funkcje dekoracyjne, ale też były ergonomiczne i dopasowane do indywidualnych potrzeb pracowników.

 • Oświetlenie – niezwykle istotne w każdym miejscu pracy jest dobre oświetlenie. Styl rustykalny to przede wszystkim lampy punktowe rzucające ciepłe światło. Sprawdzą się w strefie przeznaczonej do odpoczynku, a także w poczekalni, która umili klientom lub kontrahentom oczekiwanie na umówione spotkanie.

 • Dekoracje – akcenty nawiązujące do rustykalnego stylu mogą znajdować się w dowolnym miejscu. W kuchni do przechowywania owoców wykorzystać można drewniane skrzynki, biurowe krzesła ozdobią poduchy z motywami roślinnymi, a strefę relaksu ociepli wiklina i naturalne tkaniny na przykład wełna czy perkal. Na biurkach lub regałach nie powinno zabraknąć świeżych i suszonych kwiatów.

Decydując się na biuro w stylu rustykalnym należy pamiętać, aby dopasować je do współczesności. Warto wykorzystać jedynie wybrane elementy, które nawiązywać będą do dawnych czasów, tradycji i zwyczajów. Mogą być to na przykład obrazy przedstawiające łąki, gliniane wazony czy też rustykalne zegary. Dobrze zaprojektowana przestrzeń biurowa to nie tylko wygląd zgodny z najnowszymi trendami, lecz przede wszystkim dopasowanie do potrzeb firmy i jej pracowników.

27 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Jak urządzić biuro w mieszkaniu?

Coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną z domu. Rozwiązanie to ma sporo zalet takich jak elastyczne godziny pracy czy brak konieczności dojazdu do biura. Niestety zdarza się, że w domowej przes

Comments


bottom of page