top of page
Szukaj
  • DSGN

Biuro idealne czyli lista drobiazgów do biura, które zwiększą Twoją efektywność

Zaktualizowano: 12 maj 2021

Prawidłowo zaprojektowana przestrzeń biurowa zapewnia komfort oraz dobrą organizację pracy. Na funkcjonalność oraz wygodę biura składają się nie tylko meble czy sprzęty elektroniczne, ale też różnego rodzaju akcesoria biurowe, które wykorzystywane są w codziennej pracy. Jak zadbać o dobrą organizację pracy?

Aranżacja biura

Projektując biuro najwięcej uwagi przywiązuje się zazwyczaj do wystroju, ergonomii oraz funkcjonalności danej przestrzeni. Aranżacja wnętrz biurowych to przede wszystkim dobór odpowiednich mebli takich jak biurka, krzesła czy regały, a także urządzeń biurowych m.in. komputerów, drukarek, niszczarek, kserokopiarek czy służbowych telefonów. Dobrze zaprojektowane biuro pozytywnie wpływa na samopoczucie pracowników oraz zwiększa ich produktywność.

Elementem istotnym w organizacji pracy są również podstawowe artykuły biurowe takie jak notesy, zszywacze, zakreślacze, długopisy, papier do ksero, segregatory, nożyczki, koperty, czy foliowe koszulki. Hurtownie oraz sklepy posiadają szeroką ofertę tego typu produktów. Wobec dużego wyboru materiałów biurowych trudny może okazać się zakup wyłącznie niezbędnych akcesoriów. Nie należy również zapominać o dekoracjach oraz ciekawych akcentach, które razem z pozostałymi elementami stanowić będą spójną całość.

Biuro idealne – czyli jakie?

Podstawą dobrej organizacji pracy jest utrzymywanie porządku w najbliższym otoczeniu. O bezpieczeństwo i higienę pracy, ergonomię oraz wystrój biura zatroszczy się przede wszystkim pracodawca. Pracownik natomiast powinien zadbać, aby jego stanowisko pracy było uporządkowane, umożliwiało efektywną pracę, a także sprzyjało koncentracji i pozwalało uniknąć stresu. Wiele ciekawych pomysłów na udoskonalenie przestrzeni biurowej mają osoby w niej pracujące. Wygląd oraz odpowiednia organizacja biura są niezwykle istotne, dlatego coraz częściej aranżacja wnętrz biurowych w dużej części kontrolowana jest przez działy HR oraz samych pracowników. Takie rozwiązanie sprawia, że biuro zyskuje niepowtarzalny charakter i wyróżnia się na tle innych.

Drobiazgi, które zwiększą Twoją efektywność

Odpowiednia aranżacja biura to podstawa w utrzymaniu wydajności zespołu na wysokim poziomie. Głównymi czynnikami zmniejszającymi efektywność pracy są stres, natłok obowiązków oraz brak odpoczynku. Aby zapobiec spadkowi produktywności warto wyposażyć biuro w niezbędne drobiazgi takie jak:

  • Rośliny – pozytywnie wpływają na samopoczucie pracowników, oczyszczają i nawilżają powietrze.

  • Obrazy – dzieła sztuki nie tylko poprawiają atmosferę pracy, ale też pobudzają kreatywność.

  • Lampy – oprócz funkcji dekoracyjnej ich zadaniem jest równomierne oświetlenie stanowiska pracy. Lampka biurkowa kierunkowa umożliwia skierowanie światła na konkretny obszar.

  • Wygodne fotele – praca biurowa to przede wszystkim praca siedząca, dlatego ważne jest, aby fotel zapewniał odpowiednie podparcie dla kręgosłupa.

  • Kolorystyka – kolory w miejscu pracy spełniają różne funkcje, jasne barwy sprzyjać będą koncentracji a bardziej intensywne pobudzać wyobraźnię. Białe meble oraz stonowane kolory ścian i dodatków pozytywnie wpłyną na samopoczucie pracowników. Ciemne barwy mogą przytłaczać przestrzeń oraz negatywnie nastrajać do pracy. Ciekawe zestawienia kolorystyczne przełamią biurową monotonię, nie należy jednak z nimi przesadzać.

  • Rozwiązania akustyczne – hałas w miejscu pracy skutecznie zmniejsza koncentrację i utrudnia wydają prace. Popularnym rozwiązaniem umożliwiającym wyciszenie dźwięków są ekrany akustyczne.

  • Strefy funkcjonalne - czyli układ przestrzenny biura

Poznanie potrzeb oraz modelu pracy danej firmy umożliwia przygotowanie projektu, który spełni oczekiwania całej organizacji. Funkcjonalne biuro to takie, które dostosowane jest do różnego rodzaju aktywności podejmowanych przez pracowników firmy. Pracodawcy coraz częściej zauważają, że zrelaksowany pracownik pracuje bardziej efektywnie, dlatego zapewniają odpowiednie strefy relaksu. Jak wygląda chillout room? Najczęściej jest to pomieszczenie wyposażone w pufy, poduchy, huśtawki, wygodne fotele czy hamaki. Dzięki temu organizm może odpocząć od pozycji siedzącej.

Na ścianach królują stonowane i uspokajające barwy lub fototapety z górami, plażami czy też lasami.

Przestrzeń ta pozwala oderwać się od obowiązków oraz pozytywnie wpływa na integrację członków zespołu. Zaangażowanie oraz produktywność pracownika zależą nie tylko od kondycji psychicznej, ale również fizycznej. Niezwykle ważne jest zatem wyposażenie biura w stojaki rowerowe, prysznice czy szatnie, aby zapewnić udogodnienia osobom aktywnie pokonującym drogę do pracy. Dodatkową pozycją w biurowej przestrzeni może być siłownia – nie tylko umożliwi pracownikom uwzględnienie aktywności fizycznej w napiętym planie dnia, ale też zredukuje stres i pobudzi do działania. Wspólne ćwiczenia to również doskonały sposób na integrację zespołu. Wychodzenie naprzeciw potrzebom pracowników oraz inwestowanie w ich dobre samopoczucie przekłada się na zwiększenie ich wydajności i aktywności w pracy.


Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Jak urządzić biuro w mieszkaniu?

Coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną z domu. Rozwiązanie to ma sporo zalet takich jak elastyczne godziny pracy czy brak konieczności dojazdu do biura. Niestety zdarza się, że w domowej przes

Biuro w stylu rustykalnym – jak je zaaranżować?

Biuro to miejsce, w którym spędza się większość dnia. Dlatego coraz więcej firm stara się zapewnić swoim pracownikom przestrzeń, dzięki której praca będzie nie tylko obowiązkiem, ale też przyjemnością

Comments


bottom of page