top of page
Szukaj
  • DSGN

Nowoczesna aranżacja wnętrz biurowych

Zaktualizowano: 9 kwi 2022

W zależności od wielkości przedsiębiorstwa biuro może być niewielkim gabinetem lub dużą przestrzenią typu open space. Każda strefa biurowa powinna być nie tylko funkcjonalna, ale też zapewniać pracownikom komfort pracy oraz zwiększać ich efektywność. Jak zaaranżować biuro, aby było nowoczesne i dopasowane do charakteru firmy?


Nowoczesne biuro – czyli jakie?

Współczesna aranżacja biura uwzględniać powinna nie tylko potrzeby pracodawcy, ale też pracownika. Aby umożliwić efektywną pracę należy zadbać o to, aby meble biurowe dopasowane były do indywidualnych potrzeb danego pracownika oraz spełniały ściśle określone wymogi BHP.

W nowoczesnych biurach uwzględnia się nie tylko przestrzeń, ale też strefę relaksu, miejsce do pracy wymagającej ciszy i szczególnego skupienia, miejsce do przeprowadzania burzy mózgów, kantynę pracowniczą czy przestrzenie elastyczne. Te ostatnie zmieniają swoją funkcję w zależności od potrzeb. Urządzając nowoczesne biuro należy zwracać uwagę na specyfikę firmy, komfort pracowników oraz wygodę klienta. Dopasowanie wnętrza do potrzeb wszystkich osób wymaga przygotowania odpowiedniego projektu, który spełni oczekiwania każdej z tych grup.


Aranżacja biura – o czym trzeba pamiętać?

Odpowiednia aranżacja wnętrz biurowych zawsze uwzględnia specyfikę danej firmy, inne potrzeby będą miały na przykład niewielkie biura, a inne przestrzenie typu open space. Projektując wnętrze, architekci zwracają uwagę na potrzeby pracowników oraz wybrane dane demograficzne. Umożliwia to zapewnienie wszystkim przyjaznego środowiska pracy, w którym każdy czuje się bezpiecznie i komfortowo. Niezależnie od charakteru firmy istnieje kilka uniwersalnych elementów, które należy wziąć pod uwagę przy tworzeniu projektu biura:

  • Układ pomieszczeń – aby dobrze dopasować zaprojektować biuro należy uwzględnić charakter oraz codzienną organizację pracy. Wiedza ta będzie niezbędna przy ustalaniu czy biuro powinno zostać podzielone na mniejsze gabinety, czy też być otwartą przestrzenią dostępną dla wszystkich.

  • Oświetlenie – niezwykle istotnym elementem każdej pracy jest dostęp do światła. Przepisy BHP jasno określają jaki typ oświetlenia wymagany jest na danym stanowisku. Światło w pracy nie może mieć negatywnego wpływu na wzrok pracownika, musi też równomiernie oświetlać płaszczyznę roboczą. Zbyt ciemne oświetlenie osłabia koncentrację i obniża wydajność pracowników, z kolei zbyt jasne może oślepiać.

  • Strefy wspólne i grupowe – zdarza się, że osoby pracujące w otwartych przestrzeniach potrzebują pomieszczenia do skupienia lub spotkania w mniejszym gronie. Projektując biuro należy więc pamiętać o stworzeniu stref, które zapewnią komfort i prywatność.

  • Hałas – nadmierny hałas negatywnie wpływa na produktywność oraz koncentrację pracowników, dlatego w przestrzeniach typu open space niezbędne jest użycie materiałów tłumiących dźwięki.

  • Ergonomia – ma bardzo duże znaczenie szczególnie w pracy biurowej. Jej głównym zadaniem jest ograniczenie oraz eliminacja czynników negatywnie wpływających na pracowników.

Ergonomiczne biuro zapewnia komfortowe oraz bezpieczne warunki pracy oraz jest dopasowane do indywidualnych potrzeb osób w nim pracujących. Najważniejszym meblem biurowym jest fotel z możliwością regulacji kąta nachylenia oparcia oraz wysokości siedziska. Dobra aranżacja biura to gwarancja nie tylko wydajnej i efektywnej pracy, ale także pozytywny odbiór firmy w oczach przyszłych pracowników lub klientów.


Elementy wyposażenia nowoczesnego biura

Czasy, kiedy w biurze wystarczyło biurko i krzesło są już przeszłością. Nowoczesne biuro to miejsce, które musi spełniać szereg określonych wymagań. Trzy podstawowe zasady, którymi kieruje się współczesna aranżacja wnętrz biurowych to:

  • Minimalizm – zbyt duża ilość elementów w biurze może rozpraszać uwagę pracowników. Funkcjonalna, praktyczna oraz uporządkowana przestrzeń to podstawa wydajnej i komfortowej pracy.

  • Neutralne materiały – takie jak drewno czy szkło pasują do każdego wnętrza. Korzystnie wpływają na samopoczucie pracowników i sprzyjają koncentracji.

  • Przestrzeń – nawet niewielkie pomieszczenia mogą zostać wizualnie powiększone na przykład poprzez zastosowanie szklanych ścianek działowych. Takie rozwiązanie jest nie tylko nowoczesne, ale też zwiększa komfort pracowników i podnosi prestiż firmy nadając jej elegancki wygląd.

Istotnym elementem wyposażenia każdego nowoczesnego biura są również sprzęty elektroniczne takie jak komputery, drukarki oraz inne urządzenia niezbędne do pracy. Powinny być one sprawne oraz regularnie serwisowane. Niezbędny będzie również bezprzewodowy dostęp do internetu szerokopasmowego, który usprawni pracę biura. W projektach uwzględnia się też efektywne systemy klimatyzacji, ogrzewania przestrzeni biurowej czy też systemy przeciwpożarowe i antywłamaniowe.

Projektując biuro zgodnie z najnowszymi trendami należy zadbać nie tylko o meble, ale też o kolorystykę oraz dodatki, które razem stworzą spójną całość.

67 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Jak urządzić biuro w mieszkaniu?

Coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną z domu. Rozwiązanie to ma sporo zalet takich jak elastyczne godziny pracy czy brak konieczności dojazdu do biura. Niestety zdarza się, że w domowej przes

Biuro w stylu rustykalnym – jak je zaaranżować?

Biuro to miejsce, w którym spędza się większość dnia. Dlatego coraz więcej firm stara się zapewnić swoim pracownikom przestrzeń, dzięki której praca będzie nie tylko obowiązkiem, ale też przyjemnością

コメント


bottom of page