top of page
Szukaj
  • DSGN

Jak urządzić biuro w mieszkaniu?

Zaktualizowano: 8 maj 2021

Coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną z domu. Rozwiązanie to ma sporo zalet takich jak elastyczne godziny pracy czy brak konieczności dojazdu do biura. Niestety zdarza się, że w domowej przestrzeni trudno się skoncentrować i oddzielić przestrzeń prywatną od zawodowej. Aranżacja przestrzeni tak, aby była ona funkcjonalna oraz atrakcyjna wizualnie, bywa niemałym wyzwaniem. Jak urządzić biuro w mieszkaniu, a tym samym zwiększyć efektywność swojej pracy?


Gdzie powinno być domowe biuro?

Jednym z podstawowych problemów jest umiejscowienie biura w domu. W niedużych przestrzeniach nie zawsze można pozwolić sobie na jego aranżację w oddzielnym pomieszczeniu. W takich sytuacjach najczęściej wykorzystuje się rozwiązanie pośrednie jakim jest wydzielenie strefy biurowej na przykład w salonie. Chcąc stworzyć biuro w małym mieszkaniu należy zaprojektować przestrzeń

w sposób funkcjonalny, ale też atrakcyjny wizualnie. Warto uwzględnić specyfikę swojej pracy – przy częstych konferencjach video niezbędne może okazać się odpowiednie tło, które nie będzie rozpraszało uwagi odbiorców. Równie istotnym i niezbędnymi elementami w biurze są półki, regały lub szuflady służące do przechowywania różnych akcesoriów oraz dokumentów oraz wygodne krzesło. Zadbać trzeba też o to, aby wybrane pomieszczenie lub wydzielone miejsce były dopasowane do indywidualnych potrzeb. W strefie tej spędzać będzie się co najmniej kilka godzin dziennie, powinna więc być miejscem sprzyjającym koncentracji, pobudzającym kreatywność oraz zwiększającym efektywność pracy.


Funkcjonalne biuro – jakie powinno być?

Biuro w mieszkaniu niezależnie od jego usytuowania spełniać powinno zostać zaprojektowane w oparciu o kilka uniwersalnych elementów. Do najważniejszych z nich należą:

  • Oświetlenie – najlepszym źródłem światła są okna, dlatego biurko powinno być umiejscowione równolegle do nich, aby padające światło oświetliło blat. Dodatkowo należy zadbać o to, aby w pomieszczeniu były lampy sufitowe oraz biurkowe. Brak dobrych źródeł światła może utrudniać wydajną pracę, a także negatywnie wpływać na wzrok. Odpowiednio dopasowane oświetlenie nie powinno być za mocne, aby nie raziło w oczy. Najlepszym wyborem będą żarówki w barwie neutralnej.

  • Biurko – kluczowy element w każdym biurze. Optymalne wymiary blatu to szerokość 120 – 160 cm, głębokość 70-80 cm oraz wysokość 70 – 75cm. Należy pamiętać, aby łokcie tworzyły kąt prosty, a stopy oparte były na ziemi.

  • Monitor – praca w domu wiąże się z częstym używaniem komputera. Wielkość zależna jest od indywidualnych preferencji. Należy jednak zadbać o odpowiednie ustawienie, które jest kluczowe dla prawidłowej postawy, komfortu pracy oraz dobrego samopoczucia.

  • Krzesło/Fotel – praca biurowa to przede wszystkim praca przy biurku. Niezbędne jest zatem sprawdzenie, czy wybrane krzesło lub fotel spełniają warunki ergonomii. Ergonomiczny fotel to taki, który ma regulowaną wysokość siedziska, oparcia oraz podłokietników. Niezwykle ważne jest, aby zapewnić podparcie dla kręgosłupa, ponieważ to właśnie on jest najbardziej obciążony przy siedzącym trybie pracy.

Funkcjonalność to nie wszystko – jak nadać przestrzeni osobisty charakter?

Aranżacja biura, to nie tylko odpowiednie meble, ale też kolor ścian, zapachy i dodatki nadające przestrzeni indywidualnego charakteru. Biuro w mieszkaniu musi być nie tylko funkcjonalne,

ale też odpowiednio zorganizowane, aby przestrzeń umożliwiała koncentrację. Każda rzecz powinna mieć swoje miejsce, pozwoli to uniknąć dezorganizacji pracy i pomoże w utrzymaniu porządku. Warto zadbać o organizery na przybory oraz bieżące dokumenty. Elementy dekoracyjne, które sprawdzą się w biurowej przestrzeni to na przykład obrazy z motywami roślinnymi czy krajobrazami. Nie będą one rozpraszać uwagi, a także zapewnią relaks dla zmęczonych oczu. Pracy umysłowej sprzyjają jasne stonowane barwy oraz woń tymianku, kolendry, melisy czy orzeźwiającej pomarańczy.

Sprytne rozwiązania dla małej przestrzeni

Projektując biuro w małym mieszkaniu, należy dokładnie zaplanować rozmieszczenie wszystkich elementów, tak aby optymalnie wykorzystać całą dostępną przestań. Aranżacja biura w niewielkim pomieszczeniu będzie łatwiejsza przy zastosowaniu kilku rozwiązań takich jak:

  • Biurko w szafie – przestrzeń biurowa ukryta w niewielkiej szafie umożliwia oddzielenie strefy zawodowej od prywatnej, a także ukrycie wszelkich biurowych akcesoriów oraz dokumentów.

  • Zamknięte szafki – wszelkie dokumenty, luźne notatki, wydruki lub nadmiarowe akcesoria biurowe, powinny być ukryte w zamkniętych szafkach. Zapewni to uporządkowanie biurowej przestrzeni.

  • Kable – mogą zaburzać estetykę domowego biura, dlatego warto umieścić je w kanałach kablowych, maskownicach czy też przymocować klipsami.

  • Styl – niezależnie od wystroju mieszkania należy zadbać, aby przestrzeń biurowa umieszczona na przykład w salonie była spójna z aranżacją całości. W tym celu można użyć mebli w jednakowym kolorze lub oddzielić biuro od salonu parawanem, szklaną ścianką, a także roślinami.

Biuro w mieszkaniu powinno być dopasowane do indywidualnych potrzeb oraz specyfiki danej pracy, dlatego przed urządzaniem biurowej przestrzeni warto ją najpierw dobrze zaprojektować.

38 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Biuro w stylu rustykalnym – jak je zaaranżować?

Biuro to miejsce, w którym spędza się większość dnia. Dlatego coraz więcej firm stara się zapewnić swoim pracownikom przestrzeń, dzięki której praca będzie nie tylko obowiązkiem, ale też przyjemnością

Comments


bottom of page