top of page
Szukaj
  • DSGN

Jak urządzić biuro coworkingowe? To powinieneś wiedzieć!

Zaktualizowano: 7 lip 2021

Popyt na przestrzeń coworkingową w Polsce stale rośnie. Dzieje się tak między innymi za sprawą kolejnych pojawiających się na rynku startupów, które na początkowym etapie działalności oszczędzają na wynajmie powierzchni biurowej. Coworking space stanowi także świetne rozwiązanie z punktu widzenia freelancerów – nie wszystkim pracuje się komfortowo we własnym mieszkaniu, a codzienne podróże do pracy i spotkania z innymi wolnymi strzelcami zapobiegają popadnięciu w rutynę.

Biuro coworkingowe to świetny pomysł na biznes dla osób i firm dysponujących przystosowanym do tego lokalem. Wystarczy odpowiednio zaaranżować dostępną przestrzeń. W jaki sposób urządzić idealne biuro coworkingowe? Oto garść niezbędnych wskazówek!


Wspólna przestrzeń, więcej intymności

Biuro coworkingowe nieco przypomina lokale urządzone w stylu open space, ale w tym przypadku podobieństwa bywają złudne. Dlaczego? Praca na open space nie zawsze polega wyłącznie na indywidualnych zadaniach wykonywanych przez pracowników. Zwykle mają oni wspólny cel i współpracują ze sobą nawzajem prowadząc rozmowy. Dyskusje w trakcie pracy determinują wspólne tematy. W przypadku coworking space na jednej powierzchni spotykają się przedstawiciele różnych firm – przede wszystkim małych startupów, a także freelancerzy. W związku z tym każdy z nich potrzebuje większej dawki spokoju i intymności. W jaki sposób to osiągnąć?

Biurka nie powinny być ustawione zbyt blisko siebie, aby nie naruszać strefy komfort poszczególnych użytkowników. Dobrym rozwiązaniem będą ścianki działowe wyraźnie oddzielające powierzchnię biurową na odrębne strefy. Każde stanowisko powinno być wyposażone we wszystko, co jest niezbędne w pracy biurowej. Obszerne biurko, szuflady, kosz na śmieci to absolutne minimum.


Izolacja akustyczna

Nawet najlepsza aranżacja biura coworkingowego nie zagwarantuje użytkownikom całkowitej izolacji od bodźców z zewnątrz. Zdarzają się jednak sytuacje, w których jest ona konieczna. Sztandarowym tego przykładem są rozmowy telefoniczne – hałas dobiegający z otoczenia nie tylko rozprasza rozmówców, ale także może źle świadczyć o rozmówcy w oczach partnera biznesowego. Na szczęście jest to problem dość łatwy do rozwiązania. Wystarczy coworking space wyposażyć w budki akustyczne. Te sprytne kabiny przypominają wizualnie budki telefoniczne, z tą różnicą, że jeszcze lepiej izolują dźwięk, a przede wszystkim nie muszą się w nich znajdować aparaty telefoniczne – obecnie wszyscy korzystają ze smartfonów. Większe budki akustyczne, w której zmieści się kilka osób wraz z meblami mogą z kolei stanowić miejsce spotkań.


Sale konferencyjne

Biuro coworkingowe przyciąga niektórych użytkowników nie tylko stanowiskiem pracy – to można zaaranżować w domu. Przestrzeń biurowa umożliwia profesjonalne spotkania z kontrahentami. Dlatego urządzając coworking space należy pamiętać o tej ważnej potrzebie klientów. W niewielkim biurze powinna znaleźć się przynajmniej jedna sala konferencyjna wyposażona w niezbędne sprzęty – stół, krzesła, tablicę i rzutnik. Im większe jest biuro, tym sal konferencyjnych powinno być proporcjonalnie więcej. Swobodny dostęp do nich na zasadzie rezerwacji powinien przyciągnąć klientów.


Wspólna przestrzeń

W przypadku coworking space równie istotna jak wydzielone i komfortowe stanowiska pracy jest wspólna przestrzeń. Nie chodzi wyłącznie o zaplecze sanitarne. W miejscu, gdzie gromadzą się freelancerzy i startupy nierzadko dochodzi do burzy mózgów. Rozmowy z innymi początkującymi przedsiębiorcami są inspirujące i dodają energii. Biuro coworkingowe powinno więc zaspokajać również tę potrzebę. Wspólna przestrzeń wypełniona sofami, fotelami i stolikami może służyć spotkaniom, burzliwym dyskusjom bądź wypoczynkowi. Najlepiej usytuować ją w centralnej części biura, aby wszyscy użytkownicy mieli do niej równie wygodny dostęp. Urządzając biuro coworkingowe warto pamiętać, że wielu jego klientów decyduje się na takie rozwiązanie w poszukiwaniu inspiracji i ciekawych dyskusji, a także by uniknąć monotonii we własnych czterech ścianach.


Elastyczne biuro coworkingowe – optymalny dobór mebli

Coworking space musi charakteryzować się dużym poziomem elastyczności, aby najlepiej dopasowywać się do potrzeb klientów. Urządzając biuro coworkingowe należy mieć na uwadze, że z chęcią skorzystają z niego małe początkujące firmy, a także freelancerzy reprezentujący różne branże, co oznacza odmienne potrzeby. Przykładowo – programista i grafik wymagać będzie dużego monitora. Projektanci i artyści preferują doskonałe oświetlenie i duże powierzchnie blatów. Poza tym, trudno przewidzieć, jaki będzie profil klientów, zanim biuro zostanie zaaranżowane. Pojawia się więc dylemat dotyczący wyposażenia biura. Jak z niego wybrnąć? Najlepszym rozwiązaniem będzie postawienie na meble modułowe. Dzięki nim w ciągu kilku chwil można dostosować stanowisko pracy do potrzeb konkretnego użytkownika. Część strefy open-space może natomiast stać się przytulnym małym biurem dla kilku osób umożliwiającym wspólną pracę. Elastyczne rozwiązania są dzisiaj w cenie, a coworking space nie stanowi pod tym względem wyjątku.

55 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Jak urządzić biuro w mieszkaniu?

Coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną z domu. Rozwiązanie to ma sporo zalet takich jak elastyczne godziny pracy czy brak konieczności dojazdu do biura. Niestety zdarza się, że w domowej przes

Comments


bottom of page