top of page
Szukaj
 • DSGN

Jak urządzić biuro w stylu skandynawskim?

Zaktualizowano: 8 maj 2021

Wnętrza w stylu skandynawski stają się coraz bardziej popularne. Styl ten zagościł w wielu polskich domach, w których mieszkańcy cenią sobie nowoczesność i minimalizm. Wraz z nim pojawiło się słowo „hygge” oznaczające komfort, przytulność i wygodę. Cechy te coraz częściej pojawiają się w nowoczesnych biurach, których głównym celem jest stworzenie pracownikom przestrzeni funkcjonalnej wywierającej korzystny wpływ na samopoczucie. Jak zadbać o odpowiednią aranżację?


Styl skandynawski – cechy charakterystyczne

Styl ten narodził się w Danii w latach 30stych XX wieku. Bazą skandynawskich aranżacji wnętrz są naturalne materiały wysokiej jakości oraz jasne kolory. Styl ten rozwinął się w trzech odmianach:

 • Duński – charakteryzuje się lekkością, subtelnością i romantyzmem. Dominują w nim kolory pastelowe oraz pojedyncze akcenty w intensywnych barwach. Uzupełnieniem tego stylu są sprzęty z lat 70tych i 80tych ubiegłego wieku oraz drewniane meble.

 • Szwedzki – przeważa w nim biel, proste dekoracje i drewno. Styl ten jest surowy i stawia na ekologiczne rozwiązania.

 • Norweski – to styl kontrastów. Zestawia biel z czernią lub granatem. Wyróżniają go elegancja i prostota oraz formy geometryczne.

Odmiany te można ze sobą dowolnie łączyć, aby dopasować je do indywidualnych potrzeb użytkowników. Cechy charakterystyczne stylu skandynawskiego to przede wszystkim:

 • Funkcjonalność – każda rzecz spełnia określoną funkcję

 • Minimalizm – brak zbędnych przedmiotów

 • Jasna kolorystyka – rozjaśniają wnętrze i nadają wrażenia czystości

 • Naturalne materiały – mieszkańcy Skandynawii cenią sobie bliskość natury

 • Geometryczne wzornictwo – wpływa na proporcje wnętrza

 • Zróżnicowane dodatki – czynią wnętrze ciekawym i przytulnym

Jak urządzić biuro w stylu skandynawskim?

Projektując biuro w stylu skandynawskim należy zwrócić uwagę na istotne elementy, które sprawią, że wnętrze zyska charakterystyczny skandynawski charakter. Jak dobrać odpowiednie oświetlenie, meble, dodatki, kolorystykę oraz inne detale? Kierując się poniższymi wskazówkami:

 • Meble – główną cechą mebli jest ich funkcjonalność. Powinny być wykonane z naturalnych, lecz wysokiej jakości materiałów na przykład drewna czy kamienia. Funkcjonalność to przede wszystkim wygoda i dopasowanie do indywidualnych potrzeb. Dla jednych będzie to niewielkie biurko, a dla drugich odpowiednio duży blat roboczy. Niezbędne są też półki, regały i szuflady na akcesoria oraz dokumenty biurowe oraz ergonomiczny fotel, który odciąży ciało i kręgosłup w czasie pracy siedzącej.

 • Kolorystyka – styl skandynawski lubi wykorzystywać biel. Dopuszczalne są też szarości, beże oraz pastelowe odcienie. Jasne kolory pozytywnie wpływają na efektywność oraz skupienie w pracy. Biel dobrze odbija światło oraz optycznie powiększa niewielkie pomieszczenia biurowe.

 • Oświetlenie – skandynawskie wnętrza charakteryzują się dużymi oknami bez zasłon, dlatego biuro w stylu skandynawskim powinno zapewnić dostęp do światła dziennego. Dodatkowo należy zadbać o rozmieszczenie lamp punktowych i biurkowych w strategicznych miejscach. Ważne jest zatem, aby już na etapie projektowania odpowiednio zaplanować instalację elektryczną.

 • Dodatki – w wyposażeniu biurowym królują przede wszystkim proste wzory, geometria i symetria. Nieodłącznymi elementami są też organizery, wizytowniki oraz inne akcesoria umożliwiające dobrą organizację przestrzeni, utrzymanie w niej porządku oraz optymalne wykorzystanie miejsca. Biuro w stylu skandynawskim to przede wszystkim prostota i minimalizm, które przełamane nietuzinkowymi akcentami tworzą miłą atmosferę oraz doskonałe warunki do pracy i odpoczynku. Skutecznym sposobem na pobudzenie kreatywności pracowników są detale przykuwające uwagę oraz przełamujące monotonię takie jak na przykład kolorowe krzesła czy nietypowe kształty mebli.

 • Rośliny – kwiaty cięte lub doniczkowe są podstawą skandynawskiego wystroju wnętrz. Pełnią nie tylko funkcję dekoracyjną, ale też dostarczają tlenu, podnoszą wilgotność powietrza, działają jak naturalny filtr, a tym samym korzystnie wpływają na samopoczucie pracowników.

Niezwykle istotne jest, aby w przestrzeni biurowej znalazły się akcenty, które odzwierciedlać będą indywidualny charakter firmy oraz wyróżniać ją na tle innych.


Styl skandynawski – czego unikać?

Aranżacja biura w stylu skandynawskim opiera się przede wszystkim na jego podstawach, czyli jasnych kolorach, prostocie oraz surowcach bliskich naturze. Projektując biuro należy zatem wystrzegać się zbyt dużej ilości mebli, która przytłoczyć może nawet duże i przestronne wnętrze. Również nadmiar dodatków oraz akcesoriów biurowych nie będzie sprzyjał koncentracji i utrudni utrzymywanie porządku w miejscu pracy. Styl skandynawski często mylony jest ze stylem minimalistycznym. Chociaż są do siebie podobne, to jednak w tym pierwszym królują przede wszystkim bawełna, len, drewno, szkło czy ceramika. W wystroju biura unika się zatem tworzyw sztucznych oraz materiałów niskiej jakości.

19 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Jak urządzić biuro w mieszkaniu?

Coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną z domu. Rozwiązanie to ma sporo zalet takich jak elastyczne godziny pracy czy brak konieczności dojazdu do biura. Niestety zdarza się, że w domowej przes

Comments


bottom of page