top of page
Szukaj
  • DSGN

Jak urządzić nowoczesne biuro w stylu industrialnym?

Zaktualizowano: 7 lip 2021

Styl industrialny od lat cieszy się sporą popularnością w aranżacji wnętrz. Wykorzystuje się go przede wszystkim do wykańczania przestronnych loftów, nie tylko w budynkach postprzemysłowych. Z czasem okazało się, że równie interesującym rozwiązaniem może być biuro w stylu industrialnym. Czym dokładnie charakteryzuje się ten sposób aranżacji wnętrz? Jakie są jego główne zalety? W jaki sposób urządzić funkcjonalne biuro industrialne? Jakie przedsiębiorstwa powinny rozważyć taki właśnie wystrój przestrzeni?


Na czym polega styl industrialny?

Styl industrialny zgodnie ze swoją nazwą nawiązuje do przemysłu. Powstanie tego ciekawego trendu wnętrzarskiego wiąże się nieodzownie z epoką rewitalizacji przestrzeni post przemysłowych. Budynki dawnych fabryk i magazynów zaczęły zmieniać swoją funkcję na mieszkalną. Ich ogromną zaletą były przestronne wnętrza i wysokie ściany dające mieszkańcom swobodę. Właściciele lokali znajdujących się w tego typu budynkach szybko dostrzegli, że otoczenie stwarza doskonałą okazję do nieszablonowej aranżacji wnętrza nawiązującej do jego przemysłowych korzeni. Industrialne mieszkania w loftach szybko przestały być domeną artystów, a styl zagościł również w nowym budownictwie i domach jednorodzinnych.

Biuro w stylu industrialnym ma bardzo charakterystyczny klimat. Jednym z jego wyróżników są zastosowane we wnętrzu materiały, do których należą między innymi krokwie dachowe, cegły, jak również drewniane belki. We wnętrzach urządzonych w stylu industrialnym nie brakuje także metalowych elementów – sytuacja, w której rury wystają poza ścianę w tym przypadku dodaje wnętrzu uroku. Duże okna i wysoki sufit sprzyjają aranżacji wnętrza w stylu industrialnym. Kolejnym wyróżnikiem tego trendu są liczne drewniane blaty. Wnętrze jest z kolei pozbawione bogatych zdobień – mimo starannego urządzenia w konkretnym stylu ma sprawiać wrażenie surowego, zupełnie jakby w nieodległej przeszłości przestała pracować tutaj fabryka.


Jaka kolorystyka panuje w industrialnym biurze?

Biuro industrialne, podobnie jak każde wnętrze urządzone w tym stylu, ze względu na swoje korzenie odznacza się także charakterystyczną kolorystyką. Dużą rolę odgrywają w niej barwy podstawowe – biel i czerń, a także odcienie szarości. Wszechobecne ciemna czerwień i brąz wynikają z kolei z zastosowania charakterystycznych materiałów – cegły i drewna. Za szarość odpowiadają elementy betonowe. Barwy metaliczne – miedziana, stalowa czy mosiądz jeszcze mocniej podkreślają unikatowy charakter wnętrza. Urządzając biuro w stylu industrialnym należy natomiast unikać słodkich pasteli, takich jak błękit, fiolet czy jasna zieleń. Dopuszczalne są za to jaskrawe barwy, lecz nie powinny odgrywać one dominującej roli w aranżacji.


Biuro industrialne – jak wybrać do niego meble?

Biuro w stylu industrialnym jest w dużej mierze determinowane przez znajdujące się w nim meble. Ich cechą charakterystyczną jest połączenie metalu i drewna. Klasyczny tego przykład stanowią stoły wyposażone w drewniane blaty i dość cienkie metalowe nogi. Designerskie kształty w tym przypadku zastępujemy surowymi konstrukcjami. Biuro industrialne nie może oczywiście obyć się bez krzeseł i foteli. Zachowując spójność stylistyczną nie można sobie pozwolić na skórzane bądź welurowe obicia, co nie oznacza, że krzesła czy kanapy muszą być niewygodne.

Współcześni producenci mebli biurowych doskonale wiedzą, na czym polega aranżacja biura w stylu industrialnym, dlatego dopasowali swoją ofertę do potrzeb klientów, którym zależy na takiej stylistyce. Dobrze wyprofilowane siedziska i oparcia zapewniają najwyższą ergonomię pracy. Duże znaczenie odgrywają także biurowe regały – w tej stylizacji wykonane z metalu bądź drewna. Półki szuflady charakterystyczne dla przemysłowych warsztatów świetnie spełniają swoją rolę w przestrzeni biurowej.


Jak udekorować biuro w stylu industrialnym?

Biuro w stylu industrialnym charakteryzuje się także użyciem specyficznych dekoracji. Duża w tym rola oświetlenia. Metalowe lampy stołowe i podłogowe również przywodzą na myśl pracownie rzemieślnicze. Charakteru wnętrzu dodadzą regały na kółkach wykonane z metalu, które jednocześnie są rozwiązaniem bardzo funkcjonalnym. Na ścianach mile widziane będą natomiast grafiki, na przykład ilustrujące projekty kreślarskie, ale również logo przedsiębiorstwa. Poza tym, biuro industrialne nie wymaga specjalnych dekoracji, bo jego styl jest bardzo wyrazisty.


Na czym polegają zalety biura industrialnego?

Ważną zaletą biura w stylu industrialnym są przestronne wnętrza. Nie znajduje się w nich nic, co mogłoby wydawać się zbędne. Daje to pracownikom ogromny poziom swobody, a jednocześnie pozwala godnie przyjąć odwiedzających firmę gości. Biuro industrialne charakteryzuje się także bardzo ergonomicznymi meblami – regały i biurka z dużymi blatami to wymarzona przestrzeń do pracy dla każdego pracownika biurowego. Kolejną zaletą tej popularnej aranżacji jest jej unikatowy klimat.


Jakie firmy powinny rozważyć biuro w stylu industrialnym?

Biuro w stylu industrialnym będzie dobrym wyborem między innymi dla firm, których specyfiką jest praca na zasadzie open space. Dzięki dużej powierzchni wystarczy wyposażyć je w ścianki działowe, aby każdy z pracowników zyskał intymność. Poza tym, na taką aranżację mogą zdecydować się niemal wszystkie przedsiębiorstwa niezależnie od branży.

12 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Jak urządzić biuro w mieszkaniu?

Coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną z domu. Rozwiązanie to ma sporo zalet takich jak elastyczne godziny pracy czy brak konieczności dojazdu do biura. Niestety zdarza się, że w domowej przes

Comments


bottom of page