top of page
Szukaj
  • DSGN

Jak zaprojektować luksusowe wnętrze?

Zaktualizowano: 9 kwi 2022

Współczesne biura mają zróżnicowane oblicza. Nadrzędną rolę w ich aranżacji pełni funkcjonalność. Taka idea nie wyklucza jednak, że biuro nie może być eleganckie, co z pewnością podnosi prestiż firmy bądź przedsiębiorcy w oczach odwiedzających siedzibę gości – klientów i partnerów biznesowych. Najbardziej elegancko prezentują się luksusowe wnętrza. Gdy funkcjonalności idzie w parze z szykiem, przebywanie i praca w biurze stają się znacznie przyjemniejsze. W jaki sposób urządzić w biurze luksusowe wnętrze?


Luksusowe biuro, czyli wizytówka przedsiębiorstwa

Warto pamiętać, że biuro w dużej mierze stanowi wizytówkę firmy. Ludzie oceniają swoich partnerów biznesowych oczami, przynajmniej na poziomie podświadomości. Luksusowe wnętrze biura z pewnością ułatwia robienie interesów. Wysokiej jakości meble, przestronne wnętrza, elegancja i starannie dobrane dekoracje podnoszą poziom zaufania wśród partnerów biznesowych odwiedzających biuro. Z tego właśnie powodu firmy prężnie działające w branży IT, podobnie jak agencje reklamowe stawiają na nieszablonowe i kolorowe dekoracje swoich siedzib i oddziałów, które odwiedzającym przywodzą na myśl kreatywność. Na podobnej zasadzie ekskluzywne, luksusowe wnętrze, w którym można niezwykle godnie przyjąć gości pomaga przedsiębiorcy stworzyć wizerunek poważnego partnera biznesowego.


Luksusowe i funkcjonalne

Projektując luksusowe wnętrze dość łatwo wpaść w pułapkę kiczu. Dziś luksus oznacza coś innego niż przed kilkoma dekadami, co doskonale widać w architekturze wnętrz. Luksus powinien iść w parze z funkcjonalnością. Kierując się takim założeniem warto pamiętać, że funkcjonalność biura wynika między innymi z dostępności przestrzeni. W luksusowym wnętrzu biura nie może jej brakować. Docenią to również pracownicy, którzy dzięki temu łatwiej wykonują swoje obowiązki, przemieszczają się po biurze i odbywają spotkania.

Aranżacja biura w stylu luksusowym nie polega na tym, aby pójść w stronę przepychu. Masywne meble, złote klamki i liczne bogate zdobienia we wnętrzu należą już do przeszłości. Luksus wyraża się dziś przy pomocy jakościowych mebli i elementów wystroju, które mogą być jednocześnie smukłe i funkcjonalne. O dobrym guście świadczy minimalizm wpisujący się w koncepcję slow design. Luksusowe biuro jest wyjątkowe dzięki temu, że powstało za sprawą indywidualnego projektu, przy użyciu mebli i dodatków wykonanych na zamówienie zgodnie z potrzebami przedsiębiorstwa i jego tożsamością.


Kolorystyka luksusowego biura

Kolorystyka luksusowego wnętrza biurowego ma więcej wspólnego z klasyką niż z nowoczesnością. Urządzając przestrzeń warto postawić na stonowane barwy. Mile widziane są biel, czerń i odcienie szarości. Równie dobrze sprawdzą się beż i brąz. Świetnie spisuje się też naturalne drewno dodające wnętrzu prestiżu. Szklane i metalowe elementy wprowadzają natomiast do wnętrza nutkę nowoczesności i świeżości.


Umeblowanie luksusowego biura

Z kolei umeblowanie luksusowego biura to w dużej mierze kwestia gustu. Centralnym elementem wnętrza pozostaje biurko. Dawniej w przestrzeni biurowej stawiano raczej na masywne biurka z dużą ilością szuflad. Dziś większym powodzeniem cieszą się smukłe warianty, Przy czym bardzo ważnym elementem pozostaje obszerny blat, który dobrze wpisuje się w koncepcję wolnej przestrzeni i dodaje użytkownikowi większej swobody. Krzesło znajdujące się przy biurku nie musi przypominać stereotypowego masywnego fotela prezesa, aby dobrze spełniać swoją funkcję. Starannie wyprofilowane oparcie i obecność wygodnych podłokietników mogą iść w parze z bardziej świeżym designem. Lśniąca metalowa podstawa i cienkie skórzane siedzisko wraz oparciem to uniwersalna elegancja, choć warto zastanowić się nad zastąpieniem skóry również solidnym, ale bardziej ekologicznym materiałem.

Eleganckie biuro nie powinno charakteryzować się zbyt intensywnym umeblowaniem. Toporne szafy i regały odbierają wnętrzu polot. Prezes, manager czy dyrektor firmy nie jest dziś osobą, która dziennie analizuje setki dokumentów, folderów i segregatorów, cyfryzacja zrobiła swoje. W luksusowym wnętrzu wystarczy więc jeden solidny regał wyposażony w szafki i szuflady, gdzie spoczną najważniejsze dokumenty i przedmioty.

Ważnym elementem luksusowego biura jest przestrzeń służąca przyjmowaniu gości. W niej dobrze sprawdzi się klasyczny niski stolik również wyposażony w obszerny blat. Duże kanapy dobrze znane z gabinetów warto natomiast zastąpić wygodnymi sofami i fotelami. O prestiżu gabinetu świadczyć będzie nie przepych, a wygoda i dostępność wolnej przestrzeni.


Dodatki, których nie powinno zabraknąć w luksusowym biurze

Tożsamość luksusowego biura w dużej mierze tworzą dodatki. W hołdzie klasyce oprócz bardziej utożsamianych z przestrzenią biurową żaluzji bądź rolet warto postawić na eleganckie firany pamiętając jednak, aby unikać pstrokatych barw i wzorów. Na ścianach dobrze sprawdzą się lustra, dzięki którym pomieszczenie będzie bardziej przejrzyste i optycznie większe. Synonimem elegancji w nowoczesnych aranżacjach jest obecność szkła. Można je spotkać między innymi na blatach stołów, w lampach, wazonach i naściennych dekoracjach. We wnętrzu nie powinno także zabraknąć roślin – ich obecność podkreśla troskę o ekologię, która w coraz większej mierze wyznacza kierunki także w biznesie. O prestiżu biura zadecydują też dekoracje premium, takie jak wazy, rzeźby czy egzotyczne rękodzieło, ale należy korzystać z nich z umiarem.

22 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Jak urządzić biuro w mieszkaniu?

Coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną z domu. Rozwiązanie to ma sporo zalet takich jak elastyczne godziny pracy czy brak konieczności dojazdu do biura. Niestety zdarza się, że w domowej przes

Comments


bottom of page