top of page
Szukaj
  • DSGN

Jakie informacje przygotować

Zaktualizowano: 20 maj 2021

przed kontaktem z architektem wnętrz?

Współpraca z doświadczonymi kreatywnym architektem wnętrz to najlepszy sposób, aby optymalnie urządzić powierzchnię biurową.


Jednak wbrew pozorom ostateczny sukces w dużej mierze zależy od zleceniodawcy. Komunikacja pomiędzy klientem a pracownią projektową jest najważniejsza. Biuro należy traktować jako jedno z narzędzi pracy, a nikt nie zna lepiej potrzeb firmy i jej pracowników niż właściciel biura. Jakie informacje należy przygotować przed kontaktem z architektem wnętrz? W jaki sposób rozpocząć współpracę, która zakończy się doskonałą aranżacją przestrzeni biurowej?


Inspiracje dotyczące oczekiwań i aranżacji

Poza funkcjonalnością i podążaniem za trendami w aranżacji wnętrz liczy się także gust klienta. Poza tym, każda firma ma swoją tożsamość i wizerunek, który pragnie przedstawiać swoim klientom i partnerom biznesowym. Biuro i siedziba firmy powinny stanowić jego doskonałe uosobienie. Zadaniem architekta wnętrz jest znalezienie najbardziej optymalnych rozwiązań, stworzenie efektywnego projektu i dopilnowanie jego realizacji. Jednak inicjatywa dotyczące stylu, w jakim urządzone będzie biura leży po stronie klienta. Wskazówki z jego strony znacząco ułatwiają pracę architektowi.

Dlatego przed skontaktowałem się z architektem wnętrz warto poszukać ciekawych inspiracji związanych ze stylem aranżacji preferowanym przez klienta. Przedsiębiorca, który zamawia usługę prawdopodobnie odwiedził w swoim życiu dziesiątki, jeśli nie setki biur. W większości z nich można natknąć się na ciekawe rozwiązania. Prawdziwą skarbnicę inspiracji stanowi też internet. Oprócz stylu i trendów aranżacyjnych dobrze jest zwrócić uwagę także na praktyczne rozwiązania wykorzystywane w innych biurach, zwłaszcza gdy specyfika i w pracy jest zbliżona do firmy klienta.


Dokumentacja techniczna budynku i wnętrza

Pierwszy kontakt z architektem wnętrz ma zazwyczaj charakter zdalny, na przykład mailowy bądź telefoniczny. W późniejszym etapie współpracy nadejdzie moment, w którym przedstawiciele pracowni architektonicznej odwiedzą biuro, jednak o konkretach należy porozmawiać już wcześniej. W tym celu warto przygotować wszelkie niezbędne informacje na temat budynku i jego wnętrz. rysunki techniczne, schematy instalacji elektrycznej, wentylacji czy kanalizacji w dużej mierze wpływają na przyszły kształt projektu.

Dokumentacja związana z budynkiem ma kluczowe znaczenie dla pracy architekta wnętrz. Oprócz tego, warto przygotować rzetelne fotografie wnętrza, które ma być urządzone. Powinny one przedstawiać zarówno ogólny zarys pomieszczeń, jak i wszelkie nietypowe detale. Dzięki temu późniejsze spotkanie face to face z architektem wnętrz będzie bardziej owocne, ponieważ pracownia lepiej przygotuję się do tej rozmowy, a w głowie architektów będą kiełkowały już pierwsze pomysły, a także ważne pytania kierowane do zamawiającego.


Inwentaryzacja pomieszczeń

Kolejnym etapem współpracy z architektem wnętrz jest inwentaryzacja pomieszczeń, która odbywa się oczywiście w biurze. To bardzo ważny etap, ponieważ dokumentacja dostarczona od dewelopera, bądź pracowni architektonicznej, która zaprojektowała budynek nie zawsze jest w pełni zgodna z rzeczywistością. W trakcie inwentaryzacji przedstawiciele biura projektowego dokonują wszelkich niezbędnych pomiarów tworząc model odwzorowujący poszczególne pomieszczenia. Zebrane w ten sposób informacje staną się podstawą do późniejszych prac projektowych.


Model pracy wykorzystywany w przedsiębiorstwie

Chociaż praca architekta wnętrz kojarzy się przede wszystkim z designem, w rzeczywistości wygląda zupełnie inaczej. Kompletna aranżacja biura uwzględnia podejście holistyczne, w którym bierze się pod uwagę wiele czynników. Biuro powinno być przede wszystkim funkcjonalne, aby ułatwić pracownikom wykonywanie swoich obowiązków i stworzyć jak najbardziej komfortowe warunki. Klient, który kontaktuje się z architektem wnętrz powinien dokładnie przekazać mu informacje dotyczące specyfiki pracy w danym przedsiębiorstwie czy samym biurze. Bardzo istotne są tu codzienne zwyczaje pracowników, ich obowiązki i wykorzystywane narzędzia. Aranżacja przestrzeni wynika przede wszystkim z tych kluczowych informacji.


Zakładany budżet

Wycena projektu i jego realizacja należy do pracowni architektonicznej, ale warto pamiętać, że architekci wnętrz dysponują obecnie szeroką gamę rozwiązań – mniej lub bardziej kosztownych. Dlatego klient, który kontaktuje się z architektem wnętrz powinien zdawać sobie sprawę, jaki budżet jest w stanie przeznaczyć na to przedsięwzięcie. Pomoże to architektowi w doborze skutecznych rozwiązań, które zmieszczą się w założonym kosztorysie. Warto pamiętać, że dobre pracownie architektoniczne czuwają nad projektem od początku do końca – również nad jego wykonaniem, w tym kontrolą budżetu.


Oczekiwany termin realizacji

Kolejna istotna informacja, jaką powinien poznać architekt to termin realizacji, jaki zakłada klient. Im wcześniej nastąpi kontakt z pracownią, tym istnieje większa szansa na jego wypełnienie. Dobre pracownie architektoniczne wykonują swoje zadania najszybciej jak to możliwe, jednak wcześniej muszą poznać ramy czasowe zakładane przez klienta. w końcu w biznesie czas odgrywa kluczową rolę, więc poważne przedsiębiorstwa nie mogą sobie pozwolić na późniejszy start bądź przeprowadzkę z powodu wciąż niewykończonego biura.


Sugestie pracowników

Właściciel firmy, który rozpoczyna współpracę z architektem wnętrz musi też zdawać sobie sprawę, że aranżacja przestrzeni ma przede wszystkim służyć jego pracownikom. Dlatego przed spotkaniem z architektem niezwykle ważne jest zebranie ich sugestii dotyczących wygodnych rozwiązań, jakie ułatwiają codzienne wykonywanie obowiązków, ale również wypoczynek i zagwarantują dobre samopoczucie w miejscu pracy. To wszystko przekłada się później najlepsze wyniki!

11 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Jak urządzić biuro w mieszkaniu?

Coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną z domu. Rozwiązanie to ma sporo zalet takich jak elastyczne godziny pracy czy brak konieczności dojazdu do biura. Niestety zdarza się, że w domowej przes

Comentários


bottom of page