top of page
Szukaj
  • DSGN

Na co zwrócić uwagę współpracując z architektem wnętrz?

Zaktualizowano: 8 maj 2021

Trudno wyobrazić sobie aranżacje funkcjonalnego i estetycznego biura bez udziału architekta wnętrz. Urządzenie biura decyduje o prestiżu filmy, ale nie tylko. Chodzi o to, aby osoby przebywające w budynku – zarówno pracownicy, jak i goście – czuły się komfortowo i mogły w jak najlepszych warunkach wykonywać swoje obowiązki. Architekci wnętrz przez lata zdobywają wiedzę, dzięki której rozumieją, w jaki sposób projektować przestrzeń by maksymalizować jej funkcjonalność i walory wizualne. W jaki sposób wybrać dobrego architekta wnętrz i na co zwrócić uwagę w trakcie współpracy?


Dotychczasowe realizacje

Architekci wnętrz zajmujący się aranżacją powierzchni biurowej działają w pracowniach architektonicznych bądź jako freelancerzy. Za pierwszymi stoi renoma i doświadczenie, co nie oznacza, że wolny strzelec nie może równie dobrze wykonywać swoich obowiązków. Wybierając architekta należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego dotychczasowe realizacje. W jaki sposób je analizować?

Często popełnianym błędem bywa wybór architekta wnętrz wyłącznie na podstawie zdjęć realizacji dostępnych na stronie internetowej. Projekty, które ze względów wizualnych robią mocne wrażenie, bywają jednocześnie dalekie od ideału. Aranżacja biura nie może być bowiem wyłącznie sztuką dla sztuki. W pracy architekta jeszcze bardziej istotny jest aspekt funkcjonalny i rozumienie potrzeb klienta. Każdy element aranżacji ma znaczenie. Dobry architekt poza pięknymi fotografiami swoich wcześniejszych prac potrafi wyjaśnić, dlaczego przestrzeń została urządzona właśnie w taki sposób i jak poszczególne elementy aranżacji wpływają na pracę w tym biurze.


Znajomość współczesnych trendów

Drugim aspektem wyboru architekta wnętrz jest znajomość aktualnie panujących trendów. Nie chodzi o ślepe podążanie za modą. Warto jednak pamiętać, że w zwłaszcza w przypadku powierzchni biurowej trendy nie są przypadkowe i nie wynikają wyłącznie z gustu. Dlaczego we współczesnych biurach ceni się na przykład minimalizm? Jestem w pewnym sensie synonimem nowoczesności, ale jednocześnie sprawia, że powierzchnia biurowa ma jeszcze bardziej użytkowy charakter. Przemieszczanie się po wnętrzu jest wygodniejsze, podobnie jak praca biurowa.


Holistyczne podejście

Dobrych architektów wnętrz wyróżnia holistyczne podejście. Polega ono na zwracaniu uwagi na wszystkie aspekty wpływające na komfort pracy. Każda część biura ma swoją ściśle określoną funkcję, wymaga więc zastosowania nieco innych mebli i materiałów wykończeniowych. Jednocześnie wszystkie części powinny zachowywać między sobą symbiozę. Holistyczne podejście w aranżacji wnętrz bierze pod uwagę bardzo wiele czynników – między innymi oświetlenie, akustykę i komunikację. Przykładowo, w sali konferencyjnej, gdzie prowadzone są prezentacje nie może wystąpić deficyt światła. Z kolei tam, gdzie pracownicy w skupieniu wykonują swoje obowiązki nie ma miejsca na hałasy dobiegające z korytarza bądź innych pomieszczeń.


Nacisk na funkcjonalność

Dobrych architektów wnętrz poza kreatywnymi pomysłami i realizacjami naznaczonymi bardzo interesującym designem wyróżnia to, że ich pomysły wizualne idą w parze z funkcjonalnością. W tym kontekście niezwykle ważna jest współpraca między architektem a jego klientem. Rolą zleceniodawcy jest dokładne określenie swoich potrzeb. Zanim architekt przystąpi do zadania musi wiedzieć, na czym konkretnie polega praca w tym biurze, jak często jest ono odwiedzane przez gości z zewnątrz, jak często odbywają się spotkania i jak liczne jest grono ich uczestników. Każde biuro składa się z działów, które jednak ściśle ze sobą współpracują również w formie spotkań face-to-face. W aranżacji znaczenie może mieć więc także sąsiedztwo pomiędzy nimi. Przed podjęciem współpracy z architektem zdecydowanie warto wsłuchać się w potrzeby i sugestie pracowników – to oni wiedzą najlepiej, jaka aranżacja przestrzeni pozwoli im efektywnie i w komfortowych warunkach wykonywać swoje obowiązki.


Kompleksowa usługa

Pracownia architektoniczna, która działa kompleksowo, to najlepsze rozwiązanie z punktu widzenia klienta. Aranżacja przestrzeni to jedno – równie ważnym wezwaniem jest realizacja projektu. Istotną rolę odgrywają tu finanse – rolą projektanta powinno być również trzymanie pieczy nad budżetem i weryfikacja kosztów. Bardzo ważne jest nadzór wykonawców, by upewnić się, że wszystkie przyjęte rozwiązania zostaną prawidłowo wprowadzone w życie. Projekty przygotowane przez architektów powinny stanowić podstawę do zezwoleń na prace budowlane czy instalacyjne. W kwestii samego projektu architekci muszą brać pod uwagę możliwości, jakie daje konkretny budynek.


Czytelny projekt aranżacji

Współpracując z architektem wnętrz należy również wymagać czytelnego przedstawienia projektu. Jeśli usługa jest prowadzona w sposób profesjonalny, w fazie projektowej nie powinna ograniczać się jedynie do projektu koncepcyjnego. Architekci powinni przedstawić kompleksową wizualizację graficzną konkretnych pomieszczeń. Bardzo ważne są też rysunki techniczne, z których w przyszłości skorzysta wykonawca.


Indywidualne projekty

Pieniądze wydane na aranżację biura należy traktować jako inwestycję, która przełoży się na komfort pracowników i efektywne wykonywanie obowiązków. Innymi słowy biuro jest jednym z narzędzi pracy. Płacąc za projekt należy więc oczekiwać indywidualnego podejścia ze strony architektów – ściśle dostosowanego do potrzeb, wymagań, ale również gustu klienta. Zadaniem architekta nie jest odtworzenie rozwiązań, które sprawdziły się w przeszłości, a przygotowanie takich, które są najlepsze dla konkretnego biura, a przy okazji unikalne wizualnie.

7 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Jak urządzić biuro w mieszkaniu?

Coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną z domu. Rozwiązanie to ma sporo zalet takich jak elastyczne godziny pracy czy brak konieczności dojazdu do biura. Niestety zdarza się, że w domowej przes

Comments


bottom of page