top of page
Szukaj
  • DSGN

Zachowanie dystansu w biurze

Zaktualizowano: 20 maj 2021


Jak o nie zadbać w czasach pandemii?

Wciąż trwająca pandemia covid-19 zmieniła codzienne życie Polaków. Potrzeba zachowania dystansu społecznego mocno wpływa także na życie zawodowe. Biura to naturalne skupiska ludzi grożące rozprzestrzenianiem wirusa, które jednak muszą funkcjonować. Rolą pracodawcy jest intensywne minimalizowanie ryzyka. W jaki sposób zachować dystans pomiędzy pracownikami w biurze?


Home office zyskuje na znaczeniu

Większość przedsiębiorstw mniej lub bardziej odczuło finansowo skutki pandemii, o czym świadczy gospodarcza recesja. Do wyjątków należą oczywiście firmy z branży e-commerce, firmy kurierskie i mocno związane z branżą online, jednak większość graczy musiała pogodzić się z obniżonymi zyskami. Z drugiej strony nawet w tej kryzysowej sytuacji da się odnaleźć pozytywy. W wielu przedsiębiorstwach przekonano się, że praca w trybie home office może być równie wydajna, a model ten będzie częściej wykorzystywany również w realiach postpandemicznych. Indywidualną pracę można skutecznie wykonywać w domowym zaciszu, co stanowi najskuteczniejszą receptę na zachowanie dystansu społecznego.


Praca w trybie zmianowym

Oczywiście nie wszystkie zadania mogą zostać wykonane zdalnie. Praca w biurze wymaga również spotkań ze współpracownikami i klientami wewnętrznymi oraz zewnętrznymi. Z home office nie mogą korzystać w pełni wszystkie przedsiębiorstwa. Rozwiązaniem tego problemu może być praca w trybie zmianowym, a ściślej dopilnowanie, aby w kolejnych dniach przestrzeń biurowa nie była całkowicie obłożona. W biurze powinni pojawiać się ci pracownicy, którzy akurat są do tego zmuszeni lub nie mają w domu warunków do komfortowego wykonywania swoich obowiązków. Innym rozwiązaniem jest organizowanie zespołowych spotkań na przykład raz w tygodniu. Sprawne zarządzanie zespołem pozwala tak zorganizować pracę, by bez utraty wydajności frekwencja w biurze nie pozostawała wysoka.


Aranżacja przestrzeni w celu zachowania dystansu

Wciąż jednak łatwo znaleźć firmy, w których praca w trybie home office jest praktycznie niemożliwa. Dobrym tego przykładem będzie call center. Jak w takim przypadku zachowywać dystans pomiędzy pracownikami? Kluczem do sukcesu jest odpowiednia aranżacja biura, która może mieć charakter tymczasowy. Najprostszym rozwiązaniem jest rozmieszczenie stanowisk pracy w taki sposób, aby dystans pomiędzy nimi wynosił przynajmniej 1,5 m. Według ekspertów taka odległość znacząco minimalizuje ryzyko zakażenia. W przestronnym biurze, gdzie istnieje dużo wolnej przestrzeni, taka aranżacja nie powinna stanowić problemu.

Jak poradzić sobie z tym wyzwaniem przy deficycie powierzchni? Biura, które na niego narzekają również nie stoją na straconej pozycji. Duże znaczenie będzie miała w tym przypadku konfiguracja stanowisk pracy. Przede wszystkim biurka nie powinny być ustawione w taki sposób, aby pracownicy wykonywali swoje obowiązki naprzeciwko siebie. Bezpieczniejszą konfiguracją jest usytuowanie biurek pod kątem od 90 stopni do 180 stopni wobec siebie. Prostym i skutecznym rozwiązaniem są także specjalne panele nabiurkowe przymocowywane do blatów, które izolują od siebie nawzajem pracowników. W biurze warto też za wszelką cenę zredukować wieloosobowe stanowiska pracy.


Przystosowanie sal konferencyjnych

Jak poradzić sobie z koniecznością odbywania spotkań? W XXI wieku spora część z nich może po prostu odbywać się online. Jeżeli natomiast nie jest to możliwe, warto zadbać o odpowiednią aranżację sali konferencyjnej. Zamiast jednego dużego stołu lepiej sprawdzi się kilka mniejszych stolików. Należy także zadbać o większe odstępy pomiędzy krzesłami, co w przypadku mniejszych stolików będzie łatwiejsze do wykonania.


Organizacja pracy

Przedsiębiorstwa, które najbardziej obawiają się fali zakażeń, a jednocześnie nie mogą sobie pozwolić na częste home office pracowników, powinny dobrze przemyśleć organizację pracy. Nie wszystkie osoby obecne w biurze muszą utrzymywać ze sobą nawzajem kontakt. Ważne spotkania powinny odbywać się w zespołach, gdy jest to niezbędne. Poza tym, pracownicy niezwiązanych ze sobą działaniami nie muszą utrzymywać codziennego kontaktu.


Podwyższone standardy czystości

Prawdopodobnie najlepszym sposobem organizacji pracy biurowej w trakcie pandemii jest kierowanie się zdrowym rozsądkiem. W biurze powinien on się przejawiać w postaci najwyższych standardów czystości. Pracownicy powinni być na bieżąco uświadamiani na temat znaczenia mycia i dezynfekcji rąk. Dobrym rozwiązaniem będą specjalne tabliczki informacyjne przypominające także o konieczności zachowania dystansu społecznego.

Oprócz tego pracodawca musi stworzyć odpowiednie warunki. Stanowisk do dezynfekcji dłoni nigdy za wiele. Najlepiej, gdy dozowniki mydła bądź płynów dezynfekcyjnych mają charakter bezdotykowy. Z kolei w kuchni dobrze sprawdzą się jednorazowe naczynia i sztućce. Cała powierzchnia biurowa powinna być sprzątana i dezynfekowana jeszcze częściej. Warto w to zainwestować mając na uwadze, że fala zakażeń jest w stanie potencjalnie całkowicie storpedować funkcjonowanie biura.

18 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Jak urządzić biuro w mieszkaniu?

Coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną z domu. Rozwiązanie to ma sporo zalet takich jak elastyczne godziny pracy czy brak konieczności dojazdu do biura. Niestety zdarza się, że w domowej przes

Comments


bottom of page