Szukaj
  • Redakcja DSGN

Czym są realizacje typu fit-out?

Aktualizacja: 26 paź 2020Współczesne trendy w projektowaniu biur zdecydowanie różnią się od tych obowiązujących jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu. Coraz większą popularnością cieszą się indywidualnie projektowane rozwiązania, pozwalające maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń, a jednocześnie w najbardziej optymalny sposób odpowiedzieć na potrzeby pracowników. Na znaczeniu zyskują miejsca przeznaczone do relaksu czy też interakcji pomiędzy użytkownikami biura. Przestrzeń pracy ma pobudzać kreatywność i pozwalać na efektywną, ale wciąż przyjemną pracę.


W tym kontekście nie dziwi wzrost zainteresowania realizacjami typu fit-out. Mianem tym określa się kompleksowe i całkowicie indywidualne aranżacje przestrzeni biurowej, a także pełen proces ich realizacji: od projektu, przez dobór materiałów i wykonawców, aż po nadzór nad przebiegiem i zakończeniem prac. Fit-out można więc porównać do procesu zarządzania projektem: od stworzenia koncepcji do wdrożenia i finalizacji.


Więcej niż remont
Fit-out to więcej niż remont i więcej niż projekt aranżacji przestrzeni biurowej. W istocie to kompleksowa usługa przygotowania przestrzeni biurowej do pracy, obejmująca wiele etapów. Niektórzy wykonawcy porównują realizacje fit-out do projektów „pod klucz”, jednak i tu da się dostrzec różnice. Aranżacje „pod klucz” są bowiem zazwyczaj wykonywane według określonego schematu, a ten sam projekt organizacji przestrzeni realizowany może być dla zupełnie różnych klientów. Z kolei w przypadku fit-out mamy do czynienia z całkowicie indywidualnym projektowaniem przestrzeni – z myślą o konkretnej firmie, jej pracownikach i ich potrzebach.


„Za każdym razem naszym celem jest stworzenie miejsca wyjątkowego, łączącego wysoką funkcjonalność i niepowtarzalny klimat. Wychodzimy z założenia, że projektowanie wnętrz musi kreować nową jakość – a w przypadku przestrzeni biurowych jest nią właśnie najwyższy komfort i efektywność pracy” – mówi Marek Niewiadomski, współtwórca biura architektonicznego DSGN, które projektuje przestrzenie biurowe dla najbardziej wymagających klientów już od ponad 15 lat.


Realizacja fit-out to proces złożony z wielu etapów; projekt architektoniczny jest tylko jednym z nich. Prace nad aranżacją biura rozpoczyna szereg rozmów z właścicielami i pracownikami firmy, których celem jest dokładne poznanie ich potrzeb oraz specyfiki pracy. Kolejny krok to ocena możliwości, jakie daje dostępna przestrzeń i próba znalezienia najbardziej optymalnych rozwiązań.


Po wyborze jednej z propozycji i wprowadzeniu ewentualnych zmian, rozpoczyna się tworzenie projektu wykonawczego. Będzie on podstawą dla wszystkich prac budowlanych, instalacyjnych i stolarskich, związanych z urządzeniem i wyposażeniem biura. Na tym etapie uzyskuje się też wszelkie wymagane zezwolenia czy uzgodnienia rzeczoznawców ds. BHP, sanepidu i przeciwpożarowych. Kolejny element procesu to kosztorys i weryfikacja kosztów, a także dobór wykonawców. Również podczas trwania prac biuro architektoniczne czuwa nad ich prawidłowym przebiegiem, koordynując działania podwykonawców. Końcowym etapem realizacji jest odbiór i wykonanie ewentualnych poprawek.

Jakie korzyści daje aranżacja biura typu fit-out?


Każda firma jest inna – i dotyczy to nie tylko modelu biznesowego, kultury pracy czy sposobu zarządzania, ale także przestrzeni biurowej. Dlatego powinna być ona zaaranżowana w przemyślany i dostosowany do specyfiki danego przedsiębiorstwa sposób. Takich zalet nie mają uniwersalne rozwiązania, ale realizacje typu fit-out już tak. Decydując się na nie, zyskujesz projekt przestrzeni skrojony dokładnie na miarę Twoich potrzeb i najefektywniejsze z możliwych wykorzystanie dostępnej przestrzeni.


Drugą ogromną zaletą tego typu aranżacji jest kompleksowość. Całość prac projektowych i wykonawczych zlecasz bowiem jednemu podmiotowi, który odpowiada za wszystkie prace i realizację budżetu. Taki model zdecydowanie ułatwia komunikację, przyspiesza prace i usprawnia przepływ informacji. W efekcie wszystko przebiega sprawniej i szybciej, a Ty możesz skupić się na tym, co robisz najlepiej, czyli rozwijaniu swojego biznesu.

„Każdy projekt biura to inne wyzwania: od funkcjonalnych czy stylistycznych, przez technologiczne, aż po czasowe i finansowe. Dlatego warto powierzyć jego realizację specjaliście, który w optymalny sposób wykorzysta możliwości powierzchni, poprawi komfort pracy i sprawi, że biuro stanie się wizytówką firmy” – podkreśla Andrzej Szafranowicz z biura DSGN.


Aranżacje typu fit-out oprócz perfekcyjnego dopasowania do potrzeb konkretnego klienta gwarantują także dotrzymanie ściśle określonych budżetów i terminów realizacji. A to zapewnić mogą tylko najlepsze biura architektoniczne, posiadające długoletnie doświadczenie w branży i pakiet sprawdzonych podwykonawców. Nie bez znaczenia jest też najwyższa jakość zastosowanych materiałów wykończeniowych oraz wykonywanych prac. To wszystko sprawia, że realizację fit-out najlepiej powierzyć firmie o ugruntowanej pozycji na rynku i szerokim portfolio dotychczasowych projektów:


Sprawdź również: Nowoczesne aranżacje biur – pomysły oraz inspiracje

86 wyświetlenia

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Jak urządzić biuro w mieszkaniu?

Coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną z domu. Rozwiązanie to ma sporo zalet takich jak elastyczne godziny pracy czy brak konieczności dojazdu do biura. Niestety zdarza się, że w domowej przes

Skontaktuj się z nami aby omówić projekt lub dowiedzieć się więcej o naszej pracy.

Mail

Kontakt

DSGN Studio Architektoniczne S.C.
ul. Jana Styki 29 lok. 8
03-928 Warszawa

+48 601 25 96 04

+48 607 96 00 16

+48 22 617 82 88

Wszystkie teksty, rysunki, zdjęcia oraz wszystkie inne informacje opublikowane na niniejszych stronach podlegają prawom autorskim firmy DSGN Studio Architektoniczne s.c.
Wszelkie kopiowanie, dystrybucja, elektroniczne przetwarzanie oraz przesyłanie zawartości bez zezwolenia firmy
DSGN Studio Architektoniczne s.c. jest zabronione.

Social

Zobacz nasze najnowsze realizacje !