top of page
Szukaj
  • DSGN

Fit-out co to jest?

Zaktualizowano: 9 kwi 2022Współczesne trendy w projektowaniu biur zdecydowanie różnią się od tych obowiązujących jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu.

Coraz większą popularnością cieszą się indywidualnie projektowane rozwiązania, pozwalające maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń, a jednocześnie w najbardziej optymalny sposób odpowiedzieć na potrzeby pracowników. Na znaczeniu zyskują miejsca przeznaczone do relaksu czy też interakcji pomiędzy użytkownikami biura. Przestrzeń pracy ma pobudzać kreatywność i pozwalać na efektywną, ale wciąż przyjemną pracę.


W tym kontekście nie dziwi wzrost zainteresowania realizacjami typu fit-out. Mianem tym określa się kompleksowe i całkowicie indywidualne aranżacje przestrzeni biurowej, a także pełen proces ich realizacji: od projektu, przez dobór materiałów i wykonawców, aż po nadzór nad przebiegiem i zakończeniem prac. Fit-out można więc porównać do procesu zarządzania projektem: od stworzenia koncepcji do wdrożenia i finalizacji.


Więcej niż remont
Fit-out to więcej niż remont i więcej niż projekt aranżacji przestrzeni biurowej. W istocie to kompleksowa usługa przygotowania przestrzeni biurowej do pracy, obejmująca wiele etapów. Niektórzy wykonawcy porównują realizacje fit-out do projektów „pod klucz”, jednak i tu da się dostrzec różnice. Aranżacje „pod klucz” są bowiem zazwyczaj wykonywane według określonego schematu, a ten sam projekt organizacji przestrzeni realizowany może być dla zupełnie różnych klientów. Z kolei w przypadku fit-out mamy do czynienia z całkowicie indywidualnym projektowaniem przestrzeni – z myślą o konkretnej firmie, jej pracownikach i ich potrzebach.


„Za każdym razem naszym celem jest stworzenie miejsca wyjątkowego, łączącego wysoką funkcjonalność i niepowtarzalny klimat. Wychodzimy z założenia, że projektowanie wnętrz musi kreować nową jakość – a w przypadku przestrzeni biurowych jest nią właśnie najwyższy komfort i efektywność pracy” – mówi Marek Niewiadomski, współtwórca biura architektonicznego DSGN, które projektuje przestrzenie biurowe dla najbardziej wymagających klientów już od ponad 15 lat.


Realizacja fit-out to proces złożony z wielu etapów; projekt architektoniczny jest tylko jednym z nich. Prace nad aranżacją biura rozpoczyna szereg rozmów z właścicielami i pracownikami firmy, których celem jest dokładne poznanie ich potrzeb oraz specyfiki pracy. Kolejny krok to ocena możliwości, jakie daje dostępna przestrzeń i próba znalezienia najbardziej optymalnych rozwiązań.


Po wyborze jednej z propozycji i wprowadzeniu ewentualnych zmian, rozpoczyna się tworzenie projektu wykonawczego. Będzie on podstawą dla wszystkich prac budowlanych, instalacyjnych i stolarskich, związanych z urządzeniem i wyposażeniem biura. Na tym etapie uzyskuje się też wszelkie wymagane zezwolenia czy uzgodnienia rzeczoznawców ds. BHP, sanepidu i przeciwpożarowych. Kolejny element procesu to kosztorys i weryfikacja kosztów, a także dobór wykonawców. Również podczas trwania prac biuro architektoniczne czuwa nad ich prawidłowym przebiegiem, koordynując działania podwykonawców. Końcowym etapem realizacji jest odbiór i wykonanie ewentualnych poprawek.

Jakie korzyści daje aranżacja biura typu fit-out?


Każda firma jest inna – i dotyczy to nie tylko modelu biznesowego, kultury pracy czy sposobu zarządzania, ale także przestrzeni biurowej. Dlatego powinna być ona zaaranżowana w przemyślany i dostosowany do specyfiki danego przedsiębiorstwa sposób. Takich zalet nie mają uniwersalne rozwiązania, ale realizacje typu fit-out już tak. Decydując się na nie, zyskujesz projekt przestrzeni skrojony dokładnie na miarę Twoich potrzeb i najefektywniejsze z możliwych wykorzystanie dostępnej przestrzeni.


Drugą ogromną zaletą tego typu aranżacji jest kompleksowość. Całość prac projektowych i wykonawczych zlecasz bowiem jednemu podmiotowi, który odpowiada za wszystkie prace i realizację budżetu. Taki model zdecydowanie ułatwia komunikację, przyspiesza pracę i usprawnia przepływ informacji. W efekcie wszystko przebiega sprawniej i szybciej, a Ty możesz skupić się na tym, co robisz najlepiej, czyli rozwijaniu swojego biznesu.

„Każdy projekt biura to inne wyzwania: od funkcjonalnych czy stylistycznych, przez technologiczne, aż po czasowe i finansowe. Dlatego warto powierzyć jego realizację specjaliście, który w optymalny sposób wykorzysta możliwości powierzchni, poprawi komfort pracy i sprawi, że biuro stanie się wizytówką firmy” – podkreśla Andrzej Szafranowicz z biura DSGN.


Aranżacje typu fit-out oprócz perfekcyjnego dopasowania do potrzeb konkretnego klienta gwarantują także dotrzymanie ściśle określonych budżetów i terminów realizacji. A to zapewnić mogą tylko najlepsze biura architektoniczne, posiadające długoletnie doświadczenie w branży i pakiet sprawdzonych podwykonawców. Nie bez znaczenia jest też najwyższa jakość zastosowanych materiałów wykończeniowych oraz wykonywanych prac. To wszystko sprawia, że realizację fit-out najlepiej powierzyć firmie o ugruntowanej pozycji na rynku i szerokim portfolio dotychczasowych projektów:


2105 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Jak urządzić biuro w mieszkaniu?

Coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną z domu. Rozwiązanie to ma sporo zalet takich jak elastyczne godziny pracy czy brak konieczności dojazdu do biura. Niestety zdarza się, że w domowej przes

Comments


bottom of page