top of page
Szukaj
  • DSGN

Open space – co to znaczy? Wady i zalety

Zaktualizowano: 9 kwi 2022


Open space uznać można za jedną z najpopularniejszych idei w aranżacji pomieszczeń biurowych ostatnich lat,

a sama koncepcja otwartej przestrzeni w miejscu pracy ma tylu zwolenników, ilu przeciwników.

Pomimo licznych zalet takiego rozwiązania, zauważyć można stopniowo rosnącą tendencję do odchodzenia od open space, na rzecz umożliwiających elastyczną pracę, podzielonych na zróżnicowane strefy biur. Nie oznacza to jednak, że współcześnie open space nie ma racji bytu - aranżacje powinny być przede wszystkim dopasowane do charakteru firmy, specyfiki pracy w niej panującej, a także potrzeb pracowników - bez względu na to, czy w biurze mieścić się będzie np. duże przedsiębiorstwo z branży IT, czy też stosunkowo niewielki startup.


Krótka charakterystyka open space

Historia aranżacji przestrzeni biurowych w modelu open space na świecie sięga początku XX wieku, a w Polsce, koncepcja ta zyskała popularność w dopiero latach 90-tych. Zgodnie z założeniami, otwarta przestrzeń i skoncentrowanie niemal wszystkich pracowników w jednym pomieszczeniu miało sprzyjać komunikacji, a także usprawniać wymianę informacji i obieg dokumentów w firmie. Bazą idei open space jest maksymalne wykorzystanie dostępnej powierzchni i umieszczenie na otwartej przestrzeni dużej liczby jednakowych stanowisk pracy, nierzadko oddzielonych od siebie niewielkimi ściankami.


Open space - zalety

Bardzo istotny z perspektywy przedsiębiorców jest aspekt finansowy - open space pozwala zmaksymalizować liczbę pracowników na dostępnej przestrzeni, co może wyeliminować konieczność wynajmowania stosunkowo dużego biura, a także zmniejszyć koszty eksploatacji tego rodzaju pomieszczeń. Z punktu widzenia pracowników, niewątpliwymi zaletami open space jest łatwość nawiązywania kontaktów i relacji ze współpracownikami, efektywny przepływ informacji i dokumentów, a także ograniczenie zjawiska izolowania się. Co więcej, warto zwrócić uwagę na możliwość łatwego podziału całej grupy na zespoły - np. poprzez przypisanie danym osobom stanowisk w konkretnej części biura.


Wady open space

Open space nie jest jednak pozbawiony wad, a jedną z najczęściej wymienianych stanowi duży hałas, często uniemożliwiający lub utrudniający indywidualną pracę w skupieniu. Ponadto, skoncentrowanie dużej liczby pracowników na stosunkowo niewielkiej powierzchni niesie za sobą ryzyko łatwej utraty koncentracji i rozproszenia, co przekłada się na efektywność wykonywania zadań. Aranżacja biura w idei open space może również wiązać się z problemem braku prywatności pracowników oraz poczucia ciągłej kontroli, a także potencjalnym występowaniem konfliktów - chociażby o kwestie takie jak klimatyzacja i optymalna temperatura w miejscu pracy. Warto także zwrócić uwagę na zdrowie i bezpieczeństwo użytkowników danej przestrzeni - duże skupiska ludzi sprzyjają rozprzestrzenianiu się wirusów, przez co wzrasta ryzyko różnego rodzaju infekcji, co odgrywa niezwykle istotną rolę, szczególnie w dobie obecnie panującej, światowej pandemii koronawirusa.


IT, startup, firmy z branży kreatywnej... Dla kogo open space to dobre rozwiązanie?Nie ulega wątpliwościom, że open space nie powinien być traktowany jako uniwersalne rozwiązanie, które dobrze sprawdzi się w każdej firmie. Koncepcja ta, może z dobrym skutkiem znaleźć swoje zastosowanie między innymi w przedsiębiorstwach, gdzie dużą rolę odgrywa praca zespołowa, a nieodzowny element stanowią tzw. burze mózgów oraz w firmach o ujednoliconej strukturze, w których każdy z pracowników zajmuje się podobnymi zadaniami. Warto jednak podkreślić, iż wnętrza biurowe powinny być przede wszystkim optymalnie dopasowane do modelu pracy i charakteru firmy - niezależnie od tego, czy w danym biurze swoją siedzibę będzie mieć przykładowo startup, firma IT lub agencja reklamowa.


Jak zaaranżować open space?

W ostatnim czasie zauważyć można zmianę postrzegania przestrzeni biurowej, która poza niezbędnymi do pracy miejscem i narzędziami powinna również dawać możliwość rozwoju, pobudzać kreatywność i wspierać efektywność pracowników. W projektowaniu open space warto zwrócić uwagę na zastosowanie rozwiązań poprawiających komfort pracy na otwartej przestrzeni - dobrym pomysłem jest między innymi wykorzystanie paneli wygłuszających pomiędzy poszczególnymi stanowiskami oraz tzw. klastrowanie, czyli grupowanie stanowisk w składające się z od 2 do 4 biurek jednostki, gdzie pracownicy siedzą skierowani do siebie twarzami.


Przygotowany na miarę potrzeb i oczekiwań projekt biura, z wykorzystaniem różnego rodzaju idei, w tym open space pozwala wykreować przestrzeń sprzyjającą komfortowej i skutecznej pracy. Wśród wielu możliwości aranżacji, jedną z wzbudzających stale rosnące zainteresowanie jest realizacja typu fit-out, charakteryzująca się przede wszystkim kompleksowością, a całością procesu przygotowania biura do pracy - od określenia potrzeb pracowników, przez projekt, kosztorys, nadzór nad wykonawcami i odbiory, zajmuje się wybrane biuro architektoniczne. Efektem takiej współpracy jest nowoczesne biuro, w którym przestrzeń wykorzystana jest w sposób optymalny.

172 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Jak urządzić biuro w mieszkaniu?

Coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną z domu. Rozwiązanie to ma sporo zalet takich jak elastyczne godziny pracy czy brak konieczności dojazdu do biura. Niestety zdarza się, że w domowej przes

Comments


bottom of page