Szukaj
  • Redakcja DSGN

Aranżacja małego biura – pomysły oraz inspiracjeZarówno w Polsce, jak i na świecie zdecydowaną większość przedsiębiorstw stanowią małe i średnie firmy, zatrudniające stosunkowo niewielką ilość pracowników, a dodatkowo, stale rosnącą popularnością cieszy się praca zdalna, dlatego duża przestrzeń biurowa nie musi być konieczna do sprawnego funkcjonowania działalności. Aranżacja małego biura tak, aby było ono nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale również funkcjonalne może być sporym wyzwaniem, jednak odpowiednia organizacja przestrzeni niesie za sobą duże korzyści, gdyż w znacznym stopniu wpływa ona na efektywność pracowników, a co za tym idzie, wyniki firmy.


Aranżacja małego biura w idei biophilic design

Aranżacje przestrzeni dla przedsiębiorstw, niezależnie od dostępnej powierzchni, przede wszystkim powinny być dopasowane do charakteru firmy, a także potrzeb jej pracowników. Koncepcja biophilic design zakłada, iż życie w zgodzie z naturą jest swoistym dziedzictwem człowieka, a zależnie od możliwości pośrednie lub bezpośrednie obcowanie z przyrodą pozytywnie wpływa nie tylko na zdrowie i samopoczucie, ale również kreatywność i produktywność. Ponadto, badania dowodzą, iż nowoczesne biuro, pełne roślin oraz naturalnego światła przyczynia się do większego zadowolenia pracowników z miejsca pracy, zwiększenia ich koncentracji oraz redukcji stresu, a dodatkową zaletą charakteryzującą wnętrza biurowe wypełnione roślinnością jest lepsza jakość powietrza.

Aranżacja biura w idei biophilic design wbrew pozorom nie musi wymagać dużej przestrzeni - stosunkowo niewielkie rośliny, ekologiczne materiały lub naśladujące naturę wzory to tylko kilka z wielu rozwiązań umożliwiających stworzenie klimatycznego, sprzyjającego pracownikom wnętrza. Ponadto, warto pamiętać, iż koncepcja biophilic koncentruje się na człowieku, dlatego niezwykle istotna jest optymalna organizacja przestrzeni, zapewniająca maksymalną funkcjonalność i komfortową pracę w tak urządzonym biurze.


Koncepcja activity-based workplace w aranżacji małego biuraWydawać by się mogło, że koncepcja activity-based workplace opierająca się na elastyczności i podziale przestrzeni na różnego rodzaju strefy zarezerwowana jest tylko dla dużych biur, jednak możliwe jest jej zastosowanie również na mniejszych powierzchniach. W myśl idei activity-based workplace, przypisane każdemu pracownikowi biurka zastąpione zostają przez miejsca dostosowane do różnorodnych aktywności, np. pracy zespołowej lub indywidualnej, wymagającej skupienia i ciszy. Ważny element przestrzeni biurowej stanowią ponadto miejsca do odpoczynku oraz zaplecze socjalne, takie jak kuchnia.

Podstawą tego rodzaju aranżacji powinna być analiza charakteru pracy w danej firmie, a głównym założeniem koncepcji jest traktowanie biura jako skutecznego narzędzia zarządzania zespołem, pobudzającego kreatywność i pozytywnie wpływającego na produktywność oraz motywację i satysfakcję pracowników. Na niewielkiej przestrzeni, we wprowadzeniu koncepcji activity-based workplace pomóc mogą między innymi mobilne ścianki akustyczne lub łatwe w aranżacji w zależności od potrzeb, mobilne meble.


Aranżacje szyte na miarę potrzeb

Powyższe inspiracje nie sprawdzą się jednak w każdej firmie, a najlepsze rozwiązania to, te indywidualnie dopasowane do danego przedsiębiorstwa i charakteru pracy, takie jak na przykład cieszące się stale rosnącą popularnością realizacje typu fit-out, polegające na optymalnym przystosowaniu przestrzeni na potrzeby firmy i jej pracowników. Co ważne, w przypadku tego typu przedsięwzięć, nad całym procesem realizacji czuwa jedno biuro architektoniczne, dzięki czemu jest to rozwiązanie zapewniające dużą wygodę i komfort.

W uproszczeniu, pierwszym etapem tego rodzaju aranżacji małego biura jest poznanie charakteru firmy i pracy oraz potrzeb pracowników, a także ocena dostępnych możliwości, co pozwala stworzyć unikalną i przede wszystkim funkcjonalną przestrzeń. Na tej podstawie przygotowywany jest projekt biura, a po jego akceptacji opracowywany jest kosztorys. Następnie, przechodzi się do wyboru wykonawców, a całość prac jest nadzorowana i koordynowana przez wybrane biuro architektoniczne. Ostatni etap takiej aranżacji małego biura to odbiory i ewentualne wykonanie poprawek.


Wbrew pozorom, niewielka przestrzeń nie musi stanowić przeszkody w funkcjonalnej i atrakcyjnej aranżacji biura, a nowoczesne rozwiązania pozwalają nawet na małej powierzchni stworzyć inspirujące i wspierające produktywność miejsce przyjazne pracownikom. Co więcej, odpowiednio urządzone biuro może stać się elementem strategii biznesowej firmy, pomagającym między innymi w kreowaniu wizerunku przedsiębiorstwa, a także jednym z narzędzi zarządzania zespołem, sprzyjającym ograniczeniu absencji wśród pracowników oraz pozytywnie wpływającym na ich efektywność i zadowolenie z pracy. Udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak powinno wyglądać idealne małe biuro nie jest jednak możliwe - najlepszą propozycją jest indywidualne podejście do urządzanej przestrzeni, z uwzględnieniem charakteru przedsiębiorstwa i potrzeb osób w nim pracujących.

14 wyświetlenia

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Jak urządzić biuro w mieszkaniu?

Coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną z domu. Rozwiązanie to ma sporo zalet takich jak elastyczne godziny pracy czy brak konieczności dojazdu do biura. Niestety zdarza się, że w domowej przes

Skontaktuj się z nami aby omówić projekt lub dowiedzieć się więcej o naszej pracy.

Mail

Kontakt

DSGN Studio Architektoniczne S.C.
ul. Jana Styki 29 lok. 8
03-928 Warszawa

+48 601 25 96 04

+48 607 96 00 16

+48 22 617 82 88

Wszystkie teksty, rysunki, zdjęcia oraz wszystkie inne informacje opublikowane na niniejszych stronach podlegają prawom autorskim firmy DSGN Studio Architektoniczne s.c.
Wszelkie kopiowanie, dystrybucja, elektroniczne przetwarzanie oraz przesyłanie zawartości bez zezwolenia firmy
DSGN Studio Architektoniczne s.c. jest zabronione.

Social

Zobacz nasze najnowsze realizacje !