top of page
Szukaj
  • DSGN

Aranżacja małego biura – pomysły oraz inspiracje

Zaktualizowano: 7 lip 2021
Duża przestrzeń nie jest konieczna do sprawnego funkcjonowania biura. Sztuką jest zaprojektowanie w taki sposób, aby miejsce pracy było zarówno funkcjonalne, jak i atrakcyjne wizualnie.

Aranżacja małego biura w idei biophilic design

Aranżacje przestrzeni dla przedsiębiorstw, niezależnie od dostępnej powierzchni, przede wszystkim powinny być dopasowane do charakteru firmy, a także potrzeb jej pracowników. Koncepcja biophilic design zakłada, iż życie w zgodzie z naturą jest swoistym dziedzictwem człowieka, a zależnie od możliwości pośrednie lub bezpośrednie obcowanie z przyrodą pozytywnie wpływa nie tylko na zdrowie i samopoczucie, ale również kreatywność i produktywność. Ponadto, badania dowodzą, iż nowoczesne biuro, pełne roślin oraz naturalnego światła przyczynia się do większego zadowolenia pracowników z miejsca pracy, zwiększenia ich koncentracji oraz redukcji stresu, a dodatkową zaletą charakteryzującą wnętrza biurowe wypełnione roślinnością jest lepsza jakość powietrza.

Aranżacja biura w idei biophilic design wbrew pozorom nie musi wymagać dużej przestrzeni - stosunkowo niewielkie rośliny, ekologiczne materiały lub naśladujące naturę wzory to tylko kilka z wielu rozwiązań umożliwiających stworzenie klimatycznego, sprzyjającego pracownikom wnętrza. Ponadto, warto pamiętać, iż koncepcja biophilic koncentruje się na człowieku, dlatego niezwykle istotna jest optymalna organizacja przestrzeni, zapewniająca maksymalną funkcjonalność i komfortową pracę w tak urządzonym biurze.


Koncepcja activity-based workplace w aranżacji małego biuraWydawać by się mogło, że koncepcja activity-based workplace opierająca się na elastyczności i podziale przestrzeni na różnego rodzaju strefy zarezerwowana jest tylko dla dużych biur, jednak możliwe jest jej zastosowanie również na mniejszych powierzchniach. W myśl idei activity-based workplace, przypisane każdemu pracownikowi biurka zastąpione zostają przez miejsca dostosowane do różnorodnych aktywności, np. pracy zespołowej lub indywidualnej, wymagającej skupienia i ciszy. Ważny element przestrzeni biurowej stanowią ponadto miejsca do odpoczynku oraz zaplecze socjalne, takie jak kuchnia.

Podstawą tego rodzaju aranżacji powinna być analiza charakteru pracy w danej firmie, a głównym założeniem koncepcji jest traktowanie biura jako skutecznego narzędzia zarządzania zespołem, pobudzającego kreatywność i pozytywnie wpływającego na produktywność oraz motywację i satysfakcję pracowników. Na niewielkiej przestrzeni, we wprowadzeniu koncepcji activity-based workplace pomóc mogą między innymi mobilne ścianki akustyczne lub łatwe w aranżacji w zależności od potrzeb, mobilne meble.


Aranżacje szyte na miarę potrzeb

Powyższe inspiracje nie sprawdzą się jednak w każdej firmie, a najlepsze rozwiązania to, te indywidualnie dopasowane do danego przedsiębiorstwa i charakteru pracy, takie jak na przykład cieszące się stale rosnącą popularnością realizacje typu fit-out, polegające na optymalnym przystosowaniu przestrzeni na potrzeby firmy i jej pracowników. Co ważne, w przypadku tego typu przedsięwzięć, nad całym procesem realizacji czuwa jedno biuro architektoniczne, dzięki czemu jest to rozwiązanie zapewniające dużą wygodę i komfort.

W uproszczeniu, pierwszym etapem tego rodzaju aranżacji małego biura jest poznanie charakteru firmy i pracy oraz potrzeb pracowników, a także ocena dostępnych możliwości, co pozwala stworzyć unikalną i przede wszystkim funkcjonalną przestrzeń. Na tej podstawie przygotowywany jest projekt biura, a po jego akceptacji opracowywany jest kosztorys. Następnie, przechodzi się do wyboru wykonawców, a całość prac jest nadzorowana i koordynowana przez wybrane biuro architektoniczne. Ostatni etap takiej aranżacji małego biura to odbiory i ewentualne wykonanie poprawek.


Wbrew pozorom, niewielka przestrzeń nie musi stanowić przeszkody w funkcjonalnej i atrakcyjnej aranżacji biura, a nowoczesne rozwiązania pozwalają nawet na małej powierzchni stworzyć inspirujące i wspierające produktywność miejsce przyjazne pracownikom. Co więcej, odpowiednio urządzone biuro może stać się elementem strategii biznesowej firmy, pomagającym między innymi w kreowaniu wizerunku przedsiębiorstwa, a także jednym z narzędzi zarządzania zespołem, sprzyjającym ograniczeniu absencji wśród pracowników oraz pozytywnie wpływającym na ich efektywność i zadowolenie z pracy. Udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak powinno wyglądać idealne małe biuro nie jest jednak możliwe - najlepszą propozycją jest indywidualne podejście do urządzanej przestrzeni, z uwzględnieniem charakteru przedsiębiorstwa i potrzeb osób w nim pracujących.

517 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Jak urządzić biuro w mieszkaniu?

Coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną z domu. Rozwiązanie to ma sporo zalet takich jak elastyczne godziny pracy czy brak konieczności dojazdu do biura. Niestety zdarza się, że w domowej przes

Commentaires


bottom of page