top of page
Szukaj
  • DSGN

Jak wybrać architekta wnętrz biurowych?

Zaktualizowano: 8 maj 2021Aranżacja biura, niezależnie od jego wielkości stanowi często dużą inwestycję, dlatego warto jest zasięgnąć pomocy specjalistów, którzy są w stanie urządzić przestrzeń w sposób atrakcyjny i przede wszystkim funkcjonalny.

Warto wziąć pod uwagę również fakt, iż obecnie zauważyć można zmianę podejścia pracowników do miejsca pracy, a odpowiednio zorganizowane i urządzone biuro coraz bardziej zyskuje na znaczeniu, między innymi dzięki pozytywnemu wpływowi na produktywność osób w nim pracujących.


Dlaczego aranżacja w biurze jest tak istotna?

Wnętrza biurowe już dawno przestały być jedynie miejscem wykonywania codziennych obowiązków zawodowych - w biurze spędza się zazwyczaj znaczną ilość czasu, dlatego tak ważne jest dopasowanie przestrzeni do potrzeb i oczekiwań pracowników, z uwzględnieniem stref przystosowanych nie tylko do pracy o różnym charakterze, ale również relaksu. Wywiera to bezpośredni wpływ na samopoczucie w pracy oraz przede wszystkim efektywność, które z kolei przekładają się na wyniki całego przedsiębiorstwa. Nie są to jednak jedyne zalety odpowiedniego zaaranżowania powierzchni w firmie, a zaliczyć można do nich również optymalne dopasowanie do charakteru pracy, usprawniające wykonywanie różnego rodzaju zadań, redukcję stresu i większe zadowolenie pracowników oraz ich lepszą integrację, a także pobudzenie kreatywności.


Ponadto, nowoczesne biuro może być jednym z ważnych elementów umożliwiających realizację strategii firmy, na przykład poprzez sprzyjanie rozwojowi, umocnienie pozycji jako pracodawcy, a także dzięki swojej roli w kształtowaniu wizerunku przedsiębiorstwa. Współpraca z profesjonalistami, której efektem jest dobrze zaaranżowane, funkcjonalne i przede wszystkim przyjazne pracownikom biuro stanowić może zatem ważną inwestycję w przyszłość firmy, która w perspektywie długoterminowej niesie za sobą niemal wyłącznie korzyści.


Architekt czy biuro architektoniczne?

Jednym z pierwszych dylematów podczas wyboru odpowiedniego podmiotu realizującego aranżację przestrzeni w firmie jest podjęcie decyzji o poszukiwaniu samodzielnie pracującego architekta bądź też biura architektonicznego. Wybór ten powinien zostać poprzedzony analizą wymagań dotyczących współpracy, jednak należy wziąć pod uwagę, iż w przypadku biura, większa liczba osób pracujących nad projektem może oznaczać więcej kreatywnych rozwiązań, a także większą pewność, że finalny efekt w pełni zaspokoi wszystkie potrzeby, a być może nawet przejdzie oczekiwania.


Na co zwrócić uwagę wybierając architekta?

Wybór architekta lub biura architektonicznego, którego zadaniem będzie aranżacja przestrzeni biurowej nie należy do najłatwiejszych. W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na kompetencje architektów i skoncentrować się na osobach lub biurach architektonicznych zajmujących się przedsięwzięciami dla firm - specyfika aranżacji mieszkalnych i biurowych jest całkowicie inna, dlatego dobrze jest postawić na ekspertów w danej dziedzinie, szczególnie uwzględniając wielkość roli jaką w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa odgrywa biuro.


Jednym z elementów, który wpływa na decyzję o współpracy z konkretnym podmiotem często są rekomendacje innych klientów - w dobie wszechobecnego dostępu do najnowszych technologii, zapoznanie się z nimi zwykle nie sprawia dużego problemu. Szukając opinii, warto także przyjrzeć się stronie internetowej określonego podmiotu, stanowiącej jego swoistą wizytówkę i bardzo często prezentującą portfolio danego biura architektonicznego - analiza dotychczasowych realizacji między innymi pozwala ocenić, czy interesujący architekt bądź architekci przywiązani są do konkretnego stylu, czy też wykazują elastyczność w projektowaniu, która jest niezwykle ważna w przypadku optymalnego dopasowania wnętrza do firmy, a także potrzeb i oczekiwań jej pracowników.


Co więcej, bogate doświadczenie powinno się uznać za duży atut wykonawcy projektu, gdyż to właśnie za nim idą umiejętności, np. w zakresie doboru najlepszych dla danej przestrzeni rozwiązań, a także unikania i rozwiązywania ewentualnych problemów.

Warto pamiętać, iż aranżacje w przestrzeniach biurowych to nie tylko aspekty wizualne, ale również wysoka funkcjonalność i ergonomia, dlatego ważne jest holistyczne podejście, uwzględniające wszystkie czynniki istotne dla eksploatacji danej przestrzeni. Ponadto, istotną rolę odgrywa zakres jaki obejmie współpraca.


Wybierając biuro architektoniczne realizujące projekty typu fit-out, możliwe jest zapewnienie komfortu nie tylko już podczas użytkowania biura, ale również w trakcie jego aranżowania - wszystkie etapy realizacji tego rodzaju, od określenia potrzeb pracowników, przez ocenę dostępnej powierzchni, projekt biura i kosztorys, aż po wybór podwykonawców i koordynację ich pracy, a następnie odbiory nadzorowane są przez wybrany podmiot. W praktyce oznacza to nie tylko zaplanowanie i zorganizowanie dostępnej przestrzeni, ale kompleksowe przygotowanie biura dla pracowników, ze szczególnym uwzględnieniem indywidualnego charakteru firmy oraz specyfiki pracy.

19 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną z domu. Rozwiązanie to ma sporo zalet takich jak elastyczne godziny pracy czy brak konieczności dojazdu do biura. Niestety zdarza się, że w domowej przes

bottom of page