top of page
Szukaj
  • DSGN

Jak wybrać architekta wnętrz biurowych?

Zaktualizowano: 8 maj 2021Aranżacja biura, niezależnie od jego wielkości stanowi często dużą inwestycję, dlatego warto jest zasięgnąć pomocy specjalistów, którzy są w stanie urządzić przestrzeń w sposób atrakcyjny i przede wszystkim funkcjonalny.

Warto wziąć pod uwagę również fakt, iż obecnie zauważyć można zmianę podejścia pracowników do miejsca pracy, a odpowiednio zorganizowane i urządzone biuro coraz bardziej zyskuje na znaczeniu, między innymi dzięki pozytywnemu wpływowi na produktywność osób w nim pracujących.


Dlaczego aranżacja w biurze jest tak istotna?

Wnętrza biurowe już dawno przestały być jedynie miejscem wykonywania codziennych obowiązków zawodowych - w biurze spędza się zazwyczaj znaczną ilość czasu, dlatego tak ważne jest dopasowanie przestrzeni do potrzeb i oczekiwań pracowników, z uwzględnieniem stref przystosowanych nie tylko do pracy o różnym charakterze, ale również relaksu. Wywiera to bezpośredni wpływ na samopoczucie w pracy oraz przede wszystkim efektywność, które z kolei przekładają się na wyniki całego przedsiębiorstwa. Nie są to jednak jedyne zalety odpowiedniego zaaranżowania powierzchni w firmie, a zaliczyć można do nich również optymalne dopasowanie do charakteru pracy, usprawniające wykonywanie różnego rodzaju zadań, redukcję stresu i większe zadowolenie pracowników oraz ich lepszą integrację, a także pobudzenie kreatywności.


Ponadto, nowoczesne biuro może być jednym z ważnych elementów umożliwiających realizację strategii firmy, na przykład poprzez sprzyjanie rozwojowi, umocnienie pozycji jako pracodawcy, a także dzięki swojej roli w kształtowaniu wizerunku przedsiębiorstwa. Współpraca z profesjonalistami, której efektem jest dobrze zaaranżowane, funkcjonalne i przede wszystkim przyjazne pracownikom biuro stanowić może zatem ważną inwestycję w przyszłość firmy, która w perspektywie długoterminowej niesie za sobą niemal wyłącznie korzyści.


Architekt czy biuro architektoniczne?

Jednym z pierwszych dylematów podczas wyboru odpowiedniego podmiotu realizującego aranżację przestrzeni w firmie jest podjęcie decyzji o poszukiwaniu samodzielnie pracującego architekta bądź też biura architektonicznego. Wybór ten powinien zostać poprzedzony analizą wymagań dotyczących współpracy, jednak należy wziąć pod uwagę, iż w przypadku biura, większa liczba osób pracujących nad projektem może oznaczać więcej kreatywnych rozwiązań, a także większą pewność, że finalny efekt w pełni zaspokoi wszystkie potrzeby, a być może nawet przejdzie oczekiwania.


Na co zwrócić uwagę wybierając architekta?

Wybór architekta lub biura architektonicznego, którego zadaniem będzie aranżacja przestrzeni biurowej nie należy do najłatwiejszych. W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na kompetencje architektów i skoncentrować się na osobach lub biurach architektonicznych zajmujących się przedsięwzięciami dla firm - specyfika aranżacji mieszkalnych i biurowych jest całkowicie inna, dlatego dobrze jest postawić na ekspertów w danej dziedzinie, szczególnie uwzględniając wielkość roli jaką w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa odgrywa biuro.


Jednym z elementów, który wpływa na decyzję o współpracy z konkretnym podmiotem często są rekomendacje innych klientów - w dobie wszechobecnego dostępu do najnowszych technologii, zapoznanie się z nimi zwykle nie sprawia dużego problemu. Szukając opinii, warto także przyjrzeć się stronie internetowej określonego podmiotu, stanowiącej jego swoistą wizytówkę i bardzo często prezentującą portfolio danego biura architektonicznego - analiza dotychczasowych realizacji między innymi pozwala ocenić, czy interesujący architekt bądź architekci przywiązani są do konkretnego stylu, czy też wykazują elastyczność w projektowaniu, która jest niezwykle ważna w przypadku optymalnego dopasowania wnętrza do firmy, a także potrzeb i oczekiwań jej pracowników.


Co więcej, bogate doświadczenie powinno się uznać za duży atut wykonawcy projektu, gdyż to właśnie za nim idą umiejętności, np. w zakresie doboru najlepszych dla danej przestrzeni rozwiązań, a także unikania i rozwiązywania ewentualnych problemów.

Warto pamiętać, iż aranżacje w przestrzeniach biurowych to nie tylko aspekty wizualne, ale również wysoka funkcjonalność i ergonomia, dlatego ważne jest holistyczne podejście, uwzględniające wszystkie czynniki istotne dla eksploatacji danej przestrzeni. Ponadto, istotną rolę odgrywa zakres jaki obejmie współpraca.


Wybierając biuro architektoniczne realizujące projekty typu fit-out, możliwe jest zapewnienie komfortu nie tylko już podczas użytkowania biura, ale również w trakcie jego aranżowania - wszystkie etapy realizacji tego rodzaju, od określenia potrzeb pracowników, przez ocenę dostępnej powierzchni, projekt biura i kosztorys, aż po wybór podwykonawców i koordynację ich pracy, a następnie odbiory nadzorowane są przez wybrany podmiot. W praktyce oznacza to nie tylko zaplanowanie i zorganizowanie dostępnej przestrzeni, ale kompleksowe przygotowanie biura dla pracowników, ze szczególnym uwzględnieniem indywidualnego charakteru firmy oraz specyfiki pracy.

21 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Jak urządzić biuro w mieszkaniu?

Coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną z domu. Rozwiązanie to ma sporo zalet takich jak elastyczne godziny pracy czy brak konieczności dojazdu do biura. Niestety zdarza się, że w domowej przes

Comments


bottom of page