top of page
Szukaj
  • DSGN

Biura dla firm z branży IT - jak powinny wyglądać?

Zaktualizowano: 8 maj 2021IT to branża charakteryzująca się wyjątkowo dużą dynamiką. Bardzo często biura dla firm z tej branży stanowią pewnego rodzaju wyznacznik trendów w aranżacji powierzchni biurowych.

Trudno się temu dziwić, gdyż biuro stanowi jeden z elementów wykorzystywanych do walki o pracownika. Jego charakter to nie tylko innowacyjność i nowoczesne rozwiązania aranżacyjne, ale także wykorzystanie możliwie najbardziej zaawansowanych technologii. W tego typu przestrzeni trzeba wyjątkowo umiejętnie łączyć funkcjonalność z oczekiwaniami pracowników, optymalne wykorzystanie dostępnej powierzchni z efektownym wystrojem.


Dlaczego biuro dla firmy IT odgrywa tak dużą rolę?

Można pokusić się o stwierdzenie, iż obecnie to właśnie IT kreuje innowacje i nowoczesne rozwiązania zmieniające zarówno branżę, jak i całe otoczenie człowieka - tak samo nowoczesne i pełne innowacji powinno być biuro dla firmy IT. Warto podkreślić, że wnętrza biurowe dla przedsiębiorstw z branży IT stanowią nie tylko miejsce pracy, ale pełnią również ważną funkcję w procesie pozyskiwania specjalistów - rynek IT jest rynkiem pracownika, a na decyzję o podjęciu przez niego zatrudnienia duży wpływ wywierają czynniki pozapłacowe, wśród których wysoką pozycję zajmuje właśnie biuro oraz jego standard i lokalizacja. Ze względu na specyfikę pracy, odpowiednio przystosowane otoczenie, w którym podejmuje się aktywność zawodową - szczególnie w branży IT - powinno inspirować, pobudzać kreatywność, a także zapewniać możliwie najbardziej komfortowe warunki do pracy - nie tylko indywidualnej, w ciszy i skupieniu, ale także zespołowej, nierzadko wymagającej nieformalnych spotkań, czy przeprowadzenia burzy mózgów.


Jak powinno wyglądać biuro dla firmy IT?Na to pytanie, udzielenie jednoznacznej odpowiedzi nie jest możliwe, jednak warto nakreślić, czym powinna charakteryzować się aranżacja biura urządzonego dla firmy IT. Zazwyczaj jednym z pierwszych skojarzeń z IT jest nowoczesność - jest to skojarzenie bardzo trafne, dlatego dobrze, aby przestrzenie biurowe do niej nawiązywały. Elementem bez którego trudno sobie wyobrazić nowoczesne biuro dla firmy z branży IT, niewątpliwie jest zaawansowana technologia, która może znaleźć swoje zastosowanie niemal na każdej płaszczyźnie - począwszy od serwerowni, przez całą powierzchnię biura, np. dzięki inteligentnemu oświetleniu lub wysokiej klasy sprzętom multimedialnym. W przestrzeni jaką jest biuro dla firmy IT, ciekawą propozycję stanowić może wykorzystanie technologii jako elementu podkreślającego walory estetyczne aranżacji, które doskonale wpisuje się w charakter branży w jakiej działa przedsiębiorstwo. Nie należy również zapominać, że w przypadku pracy w IT zaawansowana technika i technologia są często niezbędne do wykonywania obowiązków, dlatego warto również zadbać o z pozoru tak prozaiczne kwestie jak utrzymanie porządku wśród kabli zasilających poszczególne urządzenia, co ułatwić może między innymi zastosowanie kanałów kablowych, biurek z wbudowanym mediaportem lub przesuwnych blatów zapewniających łatwy dostęp do gniazd elektrycznych.

Ponadto, niezwykle ważna jest koncentracja na pracownikach, a różnorodność charakteryzująca ich specyfikę pracy nierzadko przekłada się na potrzebę strefowania przestrzeni - w takim przypadku warto zwrócić uwagę na aranżacje powstające w myśl koncepcji activity-based workplace. Jej głównym założeniem jest rezygnacja z klasycznych stanowisk roboczych na rzecz elastycznego podejścia i wydzielenia przystosowanych do różnego rodzaju aktywności stref, w tym miejsc do indywidualnej pracy wymagającej ciszy i pełnego skupienia, przestrzeni do pracy zespołowej lub kilkuosobowych salek dedykowanych spotkaniom kreatywnym. Co ważne, dzięki tak zaaranżowanej przestrzeni zauważyć można zwiększoną produktywność i kreatywność pracowników, a także poprawę ich samopoczucia i zadowolenie z miejsca pracy, co ostatecznie przekłada się na wyniki i skuteczność działania firmy.

Biorąc pod uwagę zmiany jakie zachodzą w postrzeganiu biura przez pracowników, a także w myśl zasady, iż wypoczęty pracownik to pracownik produktywny, istotną rolę w miejscu pracy odgrywają strefy relaksu, umożliwiające oderwanie się od monitora i obowiązków w czasie przerwy. Na tego rodzaju przestrzeni dobrze sprawdzą się między innymi elementy jeszcze do niedawna w nawet niewielkim stopniu niekojarzące się z miejscem pracy, takie jak kolorowe pufy bądź hamaki lub huśtawki. W integracji pracowników pomóc może natomiast strefa rozrywki, która jest idealnym miejscem na konsolę, piłkarzyki lub gry planszowe.

Na projekt biura dobrze jest spojrzeć w ujęciu holistycznym, dzięki czemu wszystkie strefy i elementy przestrzeni mogą stworzyć spójną, wysoce funkcjonalną i optymalnie zorganizowaną całość. Wartą uwagi propozycją są indywidualnie projektowane rozwiązania, wręcz skrojone na miarę potrzeb i oczekiwań firmy oraz jej pracowników, umożliwiające maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Stale rosnącą popularnością cieszą się ponadto realizacje typu fit-out, których istotą jest kompleksowe przygotowanie biura do pracy, a nad każdym etapem tego niewątpliwie złożonego projektu czuwa jedno biuro architektoniczne.

193 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Jak urządzić biuro w mieszkaniu?

Coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną z domu. Rozwiązanie to ma sporo zalet takich jak elastyczne godziny pracy czy brak konieczności dojazdu do biura. Niestety zdarza się, że w domowej przes

Comments


bottom of page